Vítejte v obchůdku plném džínového tvoření,
přesvědčovat Vás o tom, že je džínovina praktický a trvanlivý materiál, jistě netřeba. Předpokládám, že i Vy máte doma alespoň jeden kousek. Pohodlný, příjemný, co vydrží nějaký ten pátek.
Někdy však i ty úžasné a skvěle vypadající džíny přeci jen odložíme. Změní se nám postava, nebo naše představa o tom, co je moderní.
A právě tyto odložené kousky, které díky výdrži materiálu mají šanci nadělat velkou službu, využívám ke svému tvoření. Velké množství výrobců a jejich originální tvorba nabízí úžasný a nezaměnitelný materiál k výrobě mých recyklovaných kabelek či doplňků.
Dlouhou dobu jsem se snažila mít co kabelku to originál. Některé motivy či nápady se však natolik osvědčily, že se objevují ve více vyhotoveních. I když odstím modré se může lišit.
Pokud Vás oslovila kabelka, která je již prodaná, či máte svou představu, napište mi. Společně něco vymyslíme :)
Krásné dny všem
Nielia
Již v 17. století nosili námořníci v italském Janově modrý pracovní oděv z tkanin podobných denimu. Asi o 200 let později vzniklo ze zkomoleného francouzského Jannes slovo jeans.
V polovině 19. století začal Levi Strauss v USA prodávat pracovní oděvy vyrobené z bavlněného serže. Ten se dovážel z francouzkého města Nimes. Ze slovního spojení Serge DE NIMes pak vzniklo označení denim.
Výrobky měly na trhu velký úspěch, jejich provedení bylo v roce 1873 zčásti patentováno a brzy podle tohoto vzoru začalo šít pracovní oděvy pro zlatokopy, kovboje apod. několik dalších výrobců.
V Evropě byl denim známý asi od 30. let 20. století, v 50. letech si oblíbila část mládeže jeansy jako znamení odporu proti konzervativní společnosti. Později začali nosit kalhoty z denimu i dospělí. Díky velkému zájmu přišly následně stovky výrobců s nejrůznějšími variantami a imitacemi jeansů.
V české republice se až do roku 1989 označení denim nepoužívalo. V češtině se jeansy nazývaly (asi od 60. let) texasky a později rifle.