Vítám Vás na svém profilu!
Ručně tvořím již dlouhá léta, nejvíce mne (díky zájmu o udržitelný způsob života, recyklaci a upcyklaci) oslovuje tvorba z toho, co by jiný člověk vyhodil. Tak jsem začala s tea bag foldingem (skládáním z čajových sáčků) nebo vyřezáváním avokádových pecek. A jelikož mi postupně došlo, že nevyužiji všechno, co vytvořím, napadlo mne své výrobky poslat dál.
Kromě čajových sáčků a avokádových pecek se okrajově a amatérsky věnuji kresbě/malbě, šití, korálkování nebo pečení (to je taky kreativní, ne? :) ). Vedle toho věnuji svůj čas józe, čtení a psaní dopisů či pohlednic. Právě stesk po dobách minulých, kdy bylo běžné posílat dopisy a pohlednice, mne přiměl k tomu, abych sama vytvořila dopisní obálky či přáníčka, která tu též nabízím.
O vyřezávaných avokádových peckách
Na začátku je pecka velmi měkká a až postupem času na vzduchu tvrdne. Před tím, než zcela ztvrdne, může ještě změnit svůj tvar nebo barvu. K prodeji uvolňuji jen ty pecky, které dostatečně uschly a u kterých již tedy nepředpokládám žádné markantní změny.
Pořád je však třeba mít na paměti, že se jedná o organický materiál, který může být citlivý na vysokou míru slunečního svitu, tepla, mrazu nebo vlhkosti. Doporučuji výrobky chránit před přílišným sluncem nebo vodou (krátké namočení nebo pocákání by však nemělo ublížit).
Nemohu zaručit, že Vámi zakoupený výrobek zůstane pořád úplně stejný. Ze zkušenosti vím, že pokud je dlouhodobě (denně) ve styku s kůží, tak může měnit barvu nebo může potom na omak působit jinak. Pecky taky po nějaké době blednou - po tom, co je natřu olejem, tak jsou krásně sytě barevné, ale pokud zblednou, potřebují olejové namazání obnovit. Není na tom nic těžkého - štětečkem, kapesníkem nebo prstem výrobek naolejujete, ať už použijete olivový nebo jakýkoli jiný olej. Přebytečný olej potom osušíte a výrobek necháte minimálně den někde viset v prostoru nebo ležet na papírové podložce.
Po uschnutí pecky vypadají jako dřevo a víceméně se tak i chovají. Jde však o docela měkký materiál - nedoporučuji tedy zkoušet tvrdost výrobku nehtem apod. I po uschnutí by nehet mohl zanechat stopy. Stejně tak další ostré předměty výrobek určitě pozmění. V tom však může být i výhoda - pokud budete chtít pecku přetvořit podle sebe, nebude to tak těžké.
Přestože se řezbě pecek věnuji dosti pečlivě, nedělám tak na profesionální úrovni; zpracovávám je spíše „podomácku“ nožíkem, nebozezem, jehlou a někdy i smirkovým papírem. Nezakládám si na tom, že jsou výrobky dokonale opracované - naopak někdy nechávám některé plošky zcela netknuté, jelikož chci zdůraznit syrovou kůži pecky. Někdy na výrobku ponechám původní praskliny nebo prohlubeniny, které se objevily v důsledku usychání. Chci vyzdvihnout spíše jeho přirozenost a přírodní charakter včetně „nedokonalostí“.
Každá pecka je jedinečná. Maličká a roztomilá, nebo velká jako vejce. Zbarvená do žluta, oranžova, červena, hněda, nebo i černa. Pravidelná, ale taky šišatá, naprosto nerovnoměrná, vyboulená. Hladká, nebo krepatá a drsná. To, jaká pecka je a jaká zůstane, se také odvíjí od toho, v jakém stupni usychání ji začnu opracovávat. Záleží také na tom, zda pecku nakonec přetřu olejem. Pokud tak učiním, používám nejčastěji olej levandulový (domácí levandulový macerát z arašídového oleje) nebo parfémovaný olej jasmínový. Některé pecky však olejem vůbec nepřetírám.