Ahoj,
já jsem Anna a vítám Vás v rozkvetlém obchůdku značky Limonium. Značku Limonium jsem založila společně se sestrou Magdalenou, kterou možná znáte z profilu Divoká tužka a teď se stará spíš o obchod a administrativních stránku.
Ráda tvořím z křišťálové pryskyřice. Do ní zalévám zejména květy a přírodniny, které sbíráme na jihomoravských loukách, v lesích i na zahrádce a pečlivě je sušíme tak, aby si zachovaly svůj půvab.Příroda se na rozdíl od lidí nikdy neopakuje, každý květ a list včetně z nich vyrobených šperků jsou tedy neopakovatelnými originály. Jistě učarují ženám, které stejně jako my nepřestávají žasnout nad detaily květin, listů a mechů.
Květy vyrábím i z polymerových hmot, které mi dávají více tvůrčí volnosti.
Lehké a na nošení příjemné šperky s komponenty z nerezové nebo chirurgické oceli ocení …
… romantické ženy a dívky
… zákaznice se zálibou ve výrazných originálních ozdobách
… milovnice klasických souprav náušnic a náhrdelníků
A neskromně si myslíme, že jednu věc z naší nabídky zatím nikde jinde nenajdete:
Vidíte, jak se neprůhledné části šperku pro dopadu světla jemně a nevtíravě třpytí?
Práce s křišťálovou pryskyřicí je náročná (pokud máte zájem, můžete mi nahlédnout pod ruce ve flerMagu: článek1, článek2), ale neskutečně dobrodružná. Kombinujeme různé barvy pryskyřice a stejně jako keramici čekají na výsledek výpalu, i my se těšíme, co po zatuhnutí hmoty uvidíme. Přírodniny se totiž do formy vkládají zadní stranou navrch a během tuhnutí si s pryskyřicí tak trochu „hrají“.
Pak už nás čeká jen precizní broušení a leštění a vymýšlení těch nejlepších míst a kompozic k fotografování. Stejně jako sběr, přípravu přírodnin a samotnou tvorbu milujeme také balení prodaného zboží do dárkových krabiček, které jsou v ceně výrobku, a radostné odesílání balíčků do světa.
Občas se ptáte, co znamená naše jméno Limonium. Jestli si myslíte, že milujeme limonádu nebo citrony, máte sice taky pravdu, ale…
… limonium (limonka, statice) je něžná rostlina, kterou lze bez ztráty půvabu usušit a pěkně se vyjímá v sušených vazbách i v pryskyřici. Moc rády ji používáme, tak nás při hledání jména napadla jako první a myslíme, že nám moc sluší!
Ale dost řečí, pojďte se nechat okouzlit a přemýšlet nad tím, kolik třpytivých kapek křišťálové radosti potřebujete ke štěstí.
Použité materiály a údržba
Křišťálová pryskyřice je dvousložkový materiál pro výrobu odlitků, po zatuhnutí a vyleštění je vysoce průhledná a vypadá jako sklo. Dá se tónovat, ale také ozdobit barvami na sklo. Kromě šperků z ní lze vyrábět třeba vázičky, kalíšky a mističky a zajímavě vypadá v kombinaci se dřevem. I když při práci s jejími komponenty je potřeba být opatrný, výsledný materiál po ztuhnutí je zcela zdravotně nezávadný.
Více na www.epoxio.cz/blog/bezpecna-prace-s-epoxidovou-pryskyrici
Nerezová ocel je slitina kovů odolná proti korozi, která se podle chemického složení dělí na jednotlivé třídy. Ve šperkařství se používá pouze ocel austenitická = nekalitelná, označená 304, ale i snáze zpracovatelná ocel 303, před níž by se však měly mít na pozoru zejména osoby alergické na nikl.
Chirurgická ocel je velmi tvrdý, lehký a zdravotně nezávadný materiál. Dělí se do čtyř tříd. Nejkvalitnější druh 316L obsahuje minimum niklu a je vyroben tak, aby se nikl neuvolňoval. Je tedy vhodný pro lidi alergické na běžné bižuterní kovy. Šperky z chirurgické oceli jsou cenově dostupné, barevně stálé, odolné proti odření a jinému poškození a neoxidují.
Více na www.zlataberuska.cz/slovnicek/chirurgicka-ocel
Péče o šperky z křišťálové pryskyřice
Pokud chcete prodloužit životnost šperků z pryskyřice, chraňte je před oděrem a stykem s chemikáliemi – kosmetickými a čisticími prostředky nebo parfémy. Šperkům také prospěje, když je čas od času přeleštíte hadříkem z mikrovlákna.