Lidová dílna 322
Lidová dílna 322 je řemeslná umělecká výroba, který do světa přivádí výrobky pod heslem: "Poctivě, s radostí ze srdce."
V dílně vznikají dekorativní předměty, které přitahují současným designem a zároveň svou povrchovou úpravou odkazují k tradici, lidové tvorbě, která je součástí naší minulosti. Zároveň si výrobky zachovávají autorsky osobitý vzhled. Lidová tvorba se vyznačuje svou líbivostí, rukodělnou poctivostí a radostí z tvorby. To vše nám je velkou inspirací a věříme, že v našich výrobcích tento otisk najdete.
Hana Váňová z Broumovska
Už jako malá holčička neustále něco vyráběla a tvořila, líbil se jí chodský cibulový vzor a vůbec lidové motivy. Pěkně malovala především na sklo a keramiku a dokonce ji lákalo studium malby na keramiku a porcelán. Na školu se ale v té době nedostala, a tak se vyučila brusičkou skla v Poděbradech a poté pracovala v Bohemia Crystal. Když byly dílny v Polici nad Metují uzavřeny, hledala zaměstnání a začala pracovat v líhních Xaverov. A odtud byl jen krůček k její dnešní zálibě.
Paní Hana začala vyrábět kraslice a zkoušela různé techniky zdobení: voskem, gravírováním a malbou. U té nakonec zůstala a používá k ní klasický kulatý štětec. Malováním motivů, které si vybírá, se snaží udržovat tradiční regionální symboliku. Ke své tvorbě spotřebuje spoustu vajec. Odkud je bere? „Vejce získávám od rodiny a přátel z domácích zdrojů“, říká malérečka.
A jak se to dělá? To se vezme slepičí, husí nebo kachní vejce, vyfoukne se tzv. vejduněk, a ten se vysuší a vydezinfikuje. Tak to je teoreticky ta snadnější část. Pak si vezmete štětec, barvu a malujete…A když ještě zvládnete vejce správným způsobem držet a nezapatlat, máte skoro vyhráno. Ovšem za předpokladu, že ho dříve nerozmáčknete nebo alespoň „neťuknete“. To můžete začít zase od začátku.
Paní Hana má ovšem nadmíru šikovné a také roky trénované ruce. Na malování se jí osvědčila nejlépe syntetická emailová barva ředitelná vodou, protože je prý stálá a barvy neblednou. Nejraději maluje růže a další rostlinné motivy a inspiruje ji i lidový nábytek ze sbírek Muzea Náchodska. „Každá malérečka má totiž svůj nezaměnitelný rukopis“, vysvětluje. Když má hotovo, namalování 1 vejduňku trvá asi 2 hodiny, nechá ho zaschnout. A buď zůstane tak, jak je, nebo ho ozdobí mašlí, aby se dal zavěsit.
Za svoje kraslice obdržela paní Hana certifikát Regionální produkt Broumovsko. A tak vedle vlastní tvorby pořádá i workshopy, kde se snaží pro tuto lidovou tvorbu nadchnout mladší generaci a podnítit chuť tvořit, včetně vlastní rodiny. To aby tu štafetu po ní mohli převzít další. Sama maluje průběžně během celého roku. „Mám radost z každé dokončené kraslice. To je můj hnací motor“, uzavírá paní Hana.
Malované kraslice Hany Váňové
Hana Váňová vytváří malované kraslice především z regionálních vejec, ze kterých vytváří nejprve vejdunky, které následně natírá podkladovou vrstvou. Na tyto vejdunky maluje vodě odolnými akrylovými barvami především rostlinné motivy.
Inspiraci si bere z regionálních předmětů, jako jsou například malované skříně.
Na kraslicích ve svých vzorech kloubí lidové regionální vzory a svůj autorský rukopis. Její barevné kombinace kraslice přivádí do současnosti.
Kraslice vyrábí na zavěšení, nebo formou ozdobných zápichů. Díky používání stálých voděodolných barev jsou kraslice vhodné i do exteriéru.