Larimar také zvaný jako „kámen delfínů“ patří mezi nejvzácnější polodrahokamy na celém světě. Tento fakt je dán tím, že na světě existuje jediné naleziště této unikátní modré odrůdy pektolitu, kterou larimar je. Larimar se těží pouze v Karibiku ve velmi malé hornaté oblasti ostrova Hispaniola, asi 5 km vzdálené Rio Bahoruco v Dominikánské republice.
Larimar je vulkanický kámen, který je výsledkem sopečné činnosti, k níž došlo před miliony let. Další odrůdy pektolitu byly nalezeny i v jiných částech světa, včetně USA a Kanady, ale nejsou uváděny na trh jako larimar, protože jméno Larimar je registrovanou ochrannou známkou pro pektolit těžený v Karibiku. Přestože pektolit se vyskytuje na každé polokouli, nikde jinde už nemá jedinečnou vulkanickou modř, kterou se vyznačuje Larimar. Pektolit jinde ve světě je obvykle v šedé nebo bílé barvě. Krásná barva larimaru se až zázračně podobá barvě modrého moře a zelených stínů ve vodách lagun Karibiku. Na těchto nádherných kamenech jsou zajímavé vzory modré, bílé a modré-zelené barvy, stejně jako bílé žíhání přes modré plochy larimaru. Některé kameny larimaru mohou mít také inkluze šedavě černé nebo červenohnědé barvy, což je způsobeno přítomností hematitu v kameni.
Název Larimar se vztahuje k Miguelu Mendezovi, který jej v roce 1974 objevil. Miguel Mendez kámen pojmenoval po své dceři Larisse tak, že použil první tři písmena jména Larissa „Lar“ a místní výraz pro moře „mar“, tím vznikl název Larimar. Nicméně místní obyvatelé znali modrý kámen již v roce 1911, kdy jej začali nacházet na okraji moře. A původní název larimaru byl „Travelina“.
Jiný název pro Larimar je kámen Atlantidy. Podle slavného proroka Edgara Cayce je Dominikánská republika pozůstatek ztraceného kontinentu Atlantidy. Zajímavé je, že to byl právě Cayce, jenž už před zhruba 60 lety předpověděl objevení nového modrého kamene v Karibiku, tedy vlastně larimaru.