Domů Zboží Od Kalkin

Zlomky neonového Apatitu, 9,56ct./3ks, cca.10-12mm

Cena není dostupná
za 1 ks
Zboží není možné zakoupit
Zboží je vyprodáno. Můžete zkusit kontaktovat prodejce: Odeslat dotaz na zboží
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené140 Kč
Možnosti platby
Platební kartyPlatební karty
Platební tlačítkoPlatební tlačítko

Další zboží od Kalkin

Katalogové č.: 14635206
Zobrazení: 17x
Vloženo: 20.4.2024
Počet srdcí: 1x
Oznámit porušení pravidel u tohoto zboží.

Apatit / ID - APT-41/020 / Brus - Zlomky / Hmotnost - 9,56 ct./lot  / Rozm. - viz foto (10x7-12x7 mm) / Čistota - Průhledný /  Barva - Paraiba-neonove nazelenale modrá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Sada zlomků přírodního apatitu s pěknou, sytou barvou a velmi dobrou průhledností. Kameny jsou ve vysoké - brousitelné kvalitě. Odstín se lehce liší v různých barvách zdroje světla a úhlech pohledu.

Cena za všechny kameny přímo zachycené na fotografiích.

Tvar - přírodní a "štípaný" zlom. Povrch - průhledný-poloprůhledný (viz foto).

Další Apatity v mé nabídce naleznete zde.

 

APATIT

Chemický vzorec - Ca5((F, Cl, OH) (PO4))3

Barva - bezbarvá, bílá, žlutá, žlutozelená, hnědá, šedá, červená, růžová, fialová, modrá, zelená. Některé vzorky jsou vícebarevné.

Transparentnost - Průhledný až průsvitný

Tvrdost - 5

Hustota - 3,13-3,23 (3,16-3,23)

Index lomu - 1,628-1,650

Dvojlom - 0,002 až -0,006

Lesk – skelný (mastně skelný)

Štěpnost - zřetelná

Lom - lasturnatý, nerovný

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

 

Apatit není jediným minerálem, ale označuje celou skupinou podobných fosfátových minerálů, ve kterých se jednotlivé prvky, velmi často vzájemně nahrazují a je tedy velmi těžké je odlišit.

Pro šperkařské použití je sice poměrně měkký, ale tuto skutečnost nahrazuje dostatečnou brilancí a leskem, slušnou disperzí (barevné záblesky v kameni), širokou škálou, často jasných a čistých odstínů a relativně širokou dostupností (alespoň co se týče bižuterní kvality). Nachází se téměř ve všech barvách a odstínech, poměrně časté jsou i tzv. neonové odstíny (které jsou u přírodních minerálů velmi vzácné).

Jméno apatit vychází z řečtiny, ze slova podvod/klam (apató). Apatit se totiž ve svých formách podobá mnoha hodnotnějším a vzácnější minerálům.

Materiálu se těží dostatek, ale valná většina materiálu je silně inkludovaná a mlhavá, průhledné bývají často jen menší části krystalů, proto je většina ušlechtilých šperkových kamenů pouze menších velikostí. V barvách převládají šedivé, bledé nebo velmi světlé odstíny, kameny v jasných a čistých odstínech jsou poměrně vzácné. Nejvyhledávanější jsou modré, zelenomodré a fialové, následují růžové a zelené. Relativně hojně (v porovnání s jinými minerály) jsou nalézány kameny s efektem kočičí oko. Materiál nižší kvality je široce dostupný, ale ušlechtilé kameny s dobrou čistotou a jasnou barvou jsou vzácné a (zvláště neonové odstíny) dosahují i relativně vysokých hodnot. 

Při práci s apatitem je nutné pamatovat na jeho nízkou tvrdost a dávat pozor na křehkost, zvláště při práci v blízkosti rohů kamene. Zasazení je vhodné volit ochranné, aby byly chráněny hrany faset před nárazem a kámen před poškrábáním. U korálkových návleků je na místě oddělovat korálky uzlíky, velmi snadno se poškodí, zvláště v okolí dírek. Vysoké teploty při pájení a leštění snáší velmi špatně, může změnit barvu, nebo i prasknout. Je poměrně citlivý i na část běžné domácí chemie. Neměl by být čištěn ultrazvukem ani párou, hrozí riziko rozvinutí vnitřních trhlinek nebo I prasknutí kamene. Obecně lze říct, že s apatitem by se mělo pracovat velmi opatrně, podobně jako např. s opálem.

Apatit bývá velmi často vypalován (Heated) pro zlepšení/změnu barvy a rozpuštění tzv. hedvábí. Jiné formy úprav nejsou u šperkové kvality příliš rozšířené, ale objevují se. U bižuterních kamenů (zvláště ve formě korálků) je zcela běžné konvenční barvení ponořením do barvy, občas se objevují i kameny různě potahované a napouštěné různými pryskyřicemi a plasty.

E

Existuje postup výroby syntetického apatitu a tyto kameny se na trzích se objevují relativně často. Nejčastěji bývá imitovám sklem, vzácněji kubickou zirkonií a syntetickým křemenem v různých odstínech. Imitace záměnou jiným levnějším minerálem nejsou příliš časté, občas se objevují obarvené křemeny vydávané za apatit (platí u broušených kamenů - u korálků a “levných” kabošonů jsou imitace a záměny hojné, zvláště za syntetické nebo obarvené křemeny). A naopak apatit je poměrně často vydávám za hodnotnější minerály podobného vzhledu (např. ušlechtilé beryly, topasy, sfény, turmalíny, ambligonit, andalusit…).

Menu
--