Olivín (Peridot) / ID - OLV-40/024 / Brus - Zlom / Hmotnost - 31,06 ct./lot / Rozm. - viz foto, 5-10 mm / Čistota - Průhledný-průsvitný / Barva - Žlutě zelená / Úpravy - Bez úprav / Původ - Brazílie
Velké zlomky přírodního olivínu s pěknou, sytou barvou a dobrou průhledností.
Cena za všechny kameny přímo zachycené na fotografiích.
Tvar - přírodní zlom. Povrch - průhledný-poloprůhledný, přírodní a lomový (viz foto).
Olivíny v mé nabídce naleznete zde.
OLIVÍN - PERIDOT
Chemický vzorec - (Mg,Fe)2[SiO4]: (Forsterit: (Mg2SiO4)-(Olivín: (Mg, Fe) 2SiO4)-(Fayalite: Fe2SiO4)
Barva - žlutozelená až olivově zelená, červenohnědá, žlutá
Transparentnost - průhledný - průsvitný
Lesk - skelný, mastný
Index lomu - 1,65 - 1,69 , 1,65-1,703
Dvojlom - +0,036 až +0,038
Houževnatost - Křehký
Štěpnost - dokonalá podle {001}, nedokonalá podle {010)
Lom - lasturnatý.
Vryp - bílý
Tvrdost - 6,5 - 7 ,
Hustota - 3,3 g/cm? (forsterit 3,27 g/cm?, fayalit 4,2 g/cm?), 3,27-3,37
Rozpustnost - HNO3 Mg-členové se rozpouštějí i v ostatních kyselinách a před dmuchavkou se netaví. Fe-členové se taví v magnetickou kuličku
Typické inkluze - tzv. liliové listy-černé inkluze, někdy v tvaru otisků prstů z kapiček křemičitého skla, dále se vyskytují hnědé šupinky slídy, krystalky pyropu a vláknité vrostlice.
Olivín není vědecky samostatný druh nerostu, ale je členem skupiny (řady) s forsteritem a fayalitem jako koncovými členy. Čistý forsterit je bezbarvý a velmi vzácný. Fayalite je žlutohnědý až hnědý.
Olivín má sice nižší tvrdost, jen 6,5-7M (podobnou jako křemen), ale jeho jasné světle zelené, žlutozelené až olivově zelené barvy, poměrně silná brilance i lesk a tradice mu dávají neotřesitelnou pozici mezi ostatními drahokamy. Ovšem většina vytěženého materiálu je jen lehce zbarvená ve žlutozelených odstínech, hlubší čistě zelené a zvlášť olivově zelené odstíny jsou mnohem vzácnější. Většinou se těží pouze v malých velikostech. Šperkové kameny v dobré průhlednosti nad 5 ct. jsou už spíše raritou.
Peridot je užíván ve špercích od doby faraonů (z ostrova Sv. Jana v Rudém moři - jediný starověký zdroj - totálně vyčerpan). Peridot si udržuje zářící barvy i za umělého osvětlení. Z tohoto důvodu, to je někdy nazýván "Večerní smaragd".
Peridot má nižší tvrdost než mnoho drahokamů - je více náchylný k poškrábání a má tendenci občas prasklat pod velkým tlakem. Také nesnáší velké teplo a rychlé teplotní změny (puká a zakaluje se). Nikdy by neměly být čištěny parou nebo ultrazvukem. Může ho poškodit většina zlatnické chemie, silně jej poškozuje kyselina chlorovodíková (solná) a sírová.
Barva kamenů bývá přírodní a neposiluje se. Pro zamaskování kazů se občas napouští olejem nebo vyplňuje např. optikonem (polymerní výplň).
Občas bývá imitován sklem, ale zcela běžné je kubická zirkonie v odstínu olivínu vydávaná za olivín, byl vyroben i syntetický peridot, ale na trzích zatím není příliš rozšířen. Na trhu s korálky se relativně často objevují obarvené křemeny a skleněné imitace (pod lupou mívají patrné charakteristické vzduchové bublinky). Před nákupem je vhodné si uvědomit, že olivín je poměrně dostupný v malých velikostech, ale s rostoucí velikostí roste poměrně rychle hodnota i cena.