5x porcelánový kávový ŠÁLEK a 6x PODŠÁLEK, zlacený ornament šablonou, zlacená dekorační linka, vnitřní zlacení, bílá glazura, tmavě vínový lem, servírovací porcelán ... ... tištěná značka porcelánky: JSK Stružná, made in Czechoslovakia ... ...
- moka šálek průměr horního okraje cca 7,5 cm, výška cca 7,5 cm, zlacený úchop
- průměr podšálek cca 14,1 cm, ozdobný vlnitý okraj, na okraji jemný plastický motiv
... ... 2. polovina 20. století, dobrý stav, jen 1x drobný otluk na okraji šálku ... ... vhodné do stylové domácnosti nebo pro sběratele.
-----
Ve Stružné (do roku 1949 Kysibl) u Karlových Varů, v prostorách bývalých zámeckých stájí, nejdříve vznikla továrna na kameninu, manufakturu založil Christian Nonne z Durynska - už měl v nájmu jiné 3 porcelánky (v Klášterci od roku 1797). V roce 1803 dostal povolení od zemského gubernia ke zřízení továrny na kameninu.
Továrna ale na rozdíl od Nonneho německých závodů neprosperovala, a proto ji v roce 1810 prodal novému majiteli panství J. A. Hladíkovi.
Ten roku 1816 pronajal továrnu - s příchodem nových nájemníků, se začalo továrně dařit lépe. Josef Schmelowský (po smrti se jeho pozice ujal František Lehnert) a Benedikt Knaute výrazně zlepšili kvalitu střepu i malby a postupně začali rozšiřovat výrobu. Stále se zvyšující kvalita vedla až k žádosti o zemské povolení k výrobě porcelánu. Povolení roku 1833 dostali.
V roce 1840 Knaute odstoupil a nájemcem zůstal pouze jeho společník František Lehnert. Továrna tehdy měla 55 zaměstnanců a vyvážela jakostní luxusní porcelán do různých zemí.
Zavedená porcelánka se zalíbila novému majiteli panství, Vilému rytíři z Neuberka. Ten získal panství sňatkem s Hladíkovou dcerou a v roce 1846 neobnovil Lehnertovi nájemní smlouvu.
František Lehnert musel odejít a založil již v září 1846 porcelánku v Jelení u Lubence. Vilém z Neuberka dostal zemské povolení k provozování porcelánky až v únoru 1847.
V roce 1902 koupil továrnu Němec Johann Schuldes, který ji vlastnil až do znárodnění v roce 1945. Jan Schuldes se vrátil k nápisu Giesshübel / Gießhübel, nebo iniciálám JSG nebo JSK (Johann Schuldes Kysibl).
V roce 1958 byla porcelánka začleněna do oborového podniku Karlovarský porcelán.
V roce 1997 činnost porcelánky byla ukončena a v roce 2009 byly budovy porcelánky částečně zbourány a areál pravděpodobně poslouží jako stavební pozemek.