Korund-Rubín / ID - RUB-2325 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 4,57 ct. / Rozm. - 10,0x8,0x4,9 mm / Čistota - Průsvitný / Barva - Sytě růžová / Úpravy - Lead Glass Filled (Little residues) / Původ - Madagaskar
Přírodní, sytě zbarvený korund-rubín leštěný do vysokého kabošonu. Kámen má tlumený Shiler efekt - růžově stříbříté "prasátko" plující po kameni.
Tvar - pravidelný-lehce nepravidelný (viz foto). Vyleštění povrchu - dobré (možné drobné nedokonalosti na povrchu, rozeznatelné pod zvětšením, viz foto).
Všechny rubíny z mé nabídky naleznete zde.
RUBÍN
Chemický vzorec - Al2O3 + příměs Cr (vždy)
Barva - je růžová, oranžovočervená, malinová, slabě červená, sytě červená, rudá - jako krev až purpurověčervená, a někdy až trochu hnědočervená.
Transparentnost – průhledný, průsvitný - neprůhledný
Tvrdost - 9
Hustota – 3,95-4,10 g/cm3 (3,97 až 4,05)
Lesk - skelný, matný, mastný - diamantový
Index lomu - 1.757-1.780 (1,762-1,778)
Dvojlom - 0.008-0,009
Štěpnost - neštěpný, ale obyčejně vykazuje bazální oddělování
Lom - lasturnatý, tříštivý, častá odlučnost podle {0001}
Houževnatost - křehký
Vryp - bílý
Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný
Rubín je odrůda minerálu korund. Patří k “velké čtyřce” nejznámějších drahokamů (diamant, rubín safír, smaragd). Je zařazen mezi nejhodnotnější - ušlechtilé drahokamové odrůdy. Má vysokou tvrdost, velmi silnou brilanci a lesk, atraktívní barvy a opravdu silně omezenou dostupnost, což ho činí ideálním drahokamem pro klenotnické využití. Navíc má i velmi dlouhou tradici, pro šperkařské účely se používá už několik tisíc let.
Odstíny červené barvy jsou způsobeny přítomností chromu v krystalické struktuře, pokud odstíny červené způsobují jiné příměsy v korundu, není kámen možno označit jako rubín, ale pouze jako barevný korund či safír. V tradiční gemmologii byly za rubín uznávány pouze kameny krvavě rudé a transparentní, ale v dnešním pojetí se jedná o jakýkoli korund zbarvený chromem!! do odstínů červené.Rubín se relativně hojně vyskytuje v neprůhledných silně inkludovaných formách. Kameny s dobrou barvou a dostatečnou čistotou jsou jsou nalézány jen ojediněle a je tedy velmi vzácný. Ušlechtilé rubíny dosahují vyšších cen než srovnatelně velké a kvalitní diamanty. Tradičně nejvíce ceněny jsou rubíny pocházející z Barmy. Některé kameny vykazují I efekt asterismu ve formě šesti- a vzácně i dvanácti-ramenné hvězdy (díky inkluzím štíhlých paralelních jehel rutilu), jsou poměrně vzácné a pokud mají kameny i dobrou průhlednost a pěknou, sytou barvu, tak se jedná už spíše o raritu.
Patří k nejtvrdším minerálům na Zemi, ale je křehký (zvláště inkludovaný material), na což je nutné brat při práci zřetel. Je-li chráněn a zcela čistý snáší i poměrně vysoké teploty, ale vzhledem k jeho hodnotě, je to vždy zbytečný hazard. Stejně tak čistění v ultrazvuku je možné použít jen na čisté kameny bez inkluzí, per a jiných defektů. Poškozuje ho kyselina fluorovodíková a horká koncenrovaná kyselina sírová a fosforečná. Je ideálním kamenem do šperků k stálému, mnohaletému nošení a do generačních šperků/klenotů.
Tradičně bývají rubíny tepelně ošetřeny pro zlepšení barvy a "rozpuštění hedvábí" - Heated, tato úprava snižuje hodnotu, ale je obecně tolerována a kameny pouze vypalované (Heated Only) stale dosahují vysokých hodnot. Dalším častým ošetřením Lead Glass Filled, kdy se trhliny a dutinky v přírodním kameni vyplňují většinou olovnatým sklem, úprava je trvalá (a Diffusion sklem vyplněn jen povrch). U materiálu s nízkou kvalitou je zcela běžné i různé konvenční barvení (často pochybné kvality) a napouštění oleji či pryskyřicemi.
Syntetické rubíny jsou vyráběny zcela běžně a je jich na trhu velké množství. I ony jsou ale poměrně hodnotné. Imitace jsou vzhledem k hodnotě zcela běžné. Poměrně často se za rubín označují jiné minerály podobné barvy, zvláště spinely (které jsou sice vzácnější, ale méně hodnotné), dále pyrop granáty, rubelity… v levnějším materiálu i obarvené křemeny... Z umělých materiálů se za rubín vydávají kubické zirkonie a sklo (většinou olovnaté). V návlekovém materiálu-korálcích je situlace zoufalá, naprostá většina nabízeného materiálu je falešná. Nejčastěji se jedná o obarvený chalcedon u neprůhledného a sklo nebo barvený křemen u transparentního materiálu. Vzhledem k hodnotě i nekvalitního rubínu a jeho specifickým vlastnostem, by si měl každý ihned po nákupu ověřit alespoň specifickou hmotnost zakoupeného materiálu (odhalí tak velkou většinu levných imitací).