Zirkon / ID - ZIR-0212 / Brus - Kulatý, kombinovaný / Hmotnost - 1,38 ct. / Rozměry - 6,1x6,0x3,9 mm / Čistota - SI1 / Barva - Sytě oranžová-Imperial / Úpravy - Bez úprav - Unheated / Původ - Tanzanie
Pěkně broušený ovál přírodního Imperial Zirkonu* vysoké kvality se sytým odstínem oranžové, velmi dobrou čistotou a bohatou jiskrou. Odstín se může lehce lišit v různých barvách zdroje světla a úhlech pohledu.
Brus - dobrý (ale tabulka lehce mimo střed, viz foto). Fasetace - velmi dobrá (viz foto). Vyleštění povrchu - dobré-velmi dobré (možné velmi drobné nedokonalosti na povrchu rozeznatelné pod 10x zvětšením, viz foto).
V případě zájmu mohu zaslat video kamene.
* Jedná se o přírodní kámen-minerál, ne o levný syntetický materiál - Kubickou Zirkónii (Cz, Zirkonia, Cubic Zirkonia), která se u nás!!! neprávem za zirkon označuje (v zahraničí tato záměrně zavádějící praxe, až na pokusy o podvod, neexistuje). Zirkon je přírodní minerál (podle někerých zdrojů nejstatší minerál na světě) zařazený mezi nejhodnotnější - drahokamové odrůdy, kdežto kubická Zikonie je sice pěkný, ale pouhý syntetický materiál, ze kterého se vyrábí například i keramické nože.
Všechny zirkony v mé nabídce najdete zde.
ZIRKON
Chemický vzorec - Zr[SiO4] často s příměsí
Barva – většina odstínů. Nejčastější barva je tmavě hnědá. Také černá, šedá, bílá, světle hnědá, červená, hnědo-červená, oranžová, růžová, žlutá, modrá, světle modrá, zelená, fialová a bezbarvá. Někdy vícebarevný - černá a tmavě červená, nebo vícebarevný s lehčími a tmavší pruhy.
Transparentnost – průhledný-průsvitný
Hustota - 3,93(Low zircon)-4,73g/cm3 (3,9-4,8)
Tvrdost - 7,5 (tzv. Low zircon 6,5-7,5)
Index lomu - 1,930-2,025 (1,780(Low zircon)-2,025)
Dvojlom – 0,045-0.059 (0,000-0,005 Low zircon)
Lesk - diamantový, mastný na adamantine
Štěpnost – nezřetelná
Lom - lasturnatý
Houževnatost - křehký
Vryp - bílý
Neplést s KUBICOU ZIRKONIÍ (umělý kamen), která se u nás běžně za zirkon označuje. Přírodní zirkon je důležitý drahokam mnoha barev a ve špercích je používaný už tisíce let. Je absolutně nejstarším minerálem na zemi. Naproti tomu kubická zirkonie je levný syntetický material, ze kterého se mimo bižuterních kamenů vyrábí např. i keramické nože. Bohužel téměř všichni obchodníci a šperkaři tuto syntetickou náhražku zatvrzele označují jako zirkon (což je jednoznačně podvodné chování!!!). Jedná se o naprosto odlišné látky, bez jakékoli souvislosti.
Dobře vybroušený ušlechtilý Zirkon je jeden z vůbec nejkrásnějších drahokamů (uznaná drahokamová odrůda). Jeho velmi silná brilance a oheň (disperse) se dá srovnat snad jen s diamantem a sfénem, většinu ostatních přírodních kamenů v tomto ohledu zcela překonává. Má nejsilnější - diamantový lesk , přirozeně se vyskytuje snad ve všech odstínech a navíc má i výrazně omezenou dostupnost-je vzácný. Tvrdost má dostatečnou - 7,5 (stejnou jako např granát), ale je poměrně křehký. Má silný dvojlom (při pohledu shora vidíme fasety spodku zdvojeně. Je dichroický (dva odstíny při pohledu z různých úhlů).Velmi často bývá nerovnoměrně zbarvený (světlejší a tmavší zóny v kameni). Některé příměsy v zirkonech mohou způsobovat lehkou radioaktivitu (tzv. Low zirkony), tyto formy zirkonu se ve šperkařství nepoužívají, mají odlišné fyzikální vlastnosti a nejsou pro toto použití vhodné. Radioaktivita v drahých kamenech zirkonu je nulová a jsou naprosto bezpečné a zcela bez zdravotních rizik.
Vyskytuje se v mnoha barvách, ale naprostá většina vytěžených kamenů je zašedlá, mdle nahnědlá a nevýrazná. Navíc valná většina materiálu je pouze velmi nízké transparentnosti - téměř neprůsvitná a velmi malých rozměrů. Broušené kameny nad tři karáty jsou už vzácné. Přírodní zirkon s čistou a jasnou barvou a dobrou průhledností je velmi vzácný. Hodnota obecně roste s intenzitou a vzácností odstínu, čistotou a velikostí. Kvůli unikátním optickým vlastnostem se drtivá většina ušlechtilé suroviny facetuje, kabošony a korálky se téměř neobjevují.
Při práci se zirkonem, zvláště při zasazování, je nutné přihlédnout k jeho křehkosti. V prstenech a náramcích je vhodné použít některou z forem ochranného zasazení, aby bylo zabráněno nárazu kamene. V žáru snadno mění barvu (zvláště kameny vypalované-Heated), proto je nutné zabránit přehřátí kamene např. při leštění a pájení. K čistění v ultrazvuku je relativně odolný (pokud neobsahuje trhlinky a výraznější defekty). Většina zlatnické chemie jej nepoškozuje.
Velká část zirkonů - zvláště modrých, červených, oranžových, imperial a zelených - prošlo tepelnou úpravou-vypalováním (Heated) pro zlepšení barvy a čistoty. Toto ošetření se provádí již velice dlouho, je trvalé a všeobecně akceptované. Dalším poměrně rozšířeným ošetřením je ozařování (Irradiated). Jiné ošetření a rozšíření (vyplňování, potahování…) jsou méně hojné, ale nelze je paušálně vyloučit.
Syntetické zirkony se nevyrábějí (kubická zirkonie není syntetický zirkon, ale pouhá syntetická "imitace"). Imitace zirkonů v klasickém slova smyslu nejsou příliš rozšířené. Ale zcela běžně se za zirkon vydává kubická zirkonie, syntetický spinel a korund a sklo (hlavně korálky) a levnější, přírodní minerály. Většina se dá snadno odhalit díky silnému dvojlomu zirkonů. A naopak zirkony se vzácně vydávají i za jiné minerály, které jsou více poptávány, dříve se velmi často čiré zirkony vydývali za diamanty. Korálky se ze zirkonu běžně nevyrábějí (praskají při vrtání) a pokud se nějaký návlek objeví, bývá velmi hodnotný.