Představuji vám starý jantarový náhrdelník, vyráběný ručně a s péčí v zemích bývalého Sovětského svazu, případně Polska a segmenty pro tyto náhrdelníky pocházely z polských jantarových nalezišť. Pochází z let počátku druhého pololetí minulého století. Já jsem takový náhrdelník dostala od svého otce v roce 1968, byl to dovoz a tehdy hodně drahý a ne zcela lehce k mání.
Kusy jantaru jsou oválné korálky či spíše dost velké segmenty jantaru, opracované do tvaru, který vidíte, jsou zabrušované, tromlované, bezvadně opracované a leštěné, vybírané na návlek tak, aby se symetricky zmenšovaly směrem k zapínání.Tvarované segmenty jsou proloženy kulatými korálky, také tehdy broušenými ručně.
Tyto jantarové kusy jsou medové barvy s nečistotami, jak se zadařilo přírodě, mnohde černými i světlejšími.
Zapínání je jantarové na závit. Délka náhrdelníku je 75 cm. Ústřední šiška má rozměry 1,6 cm x 1,45 cm. Hmotnost 74 - 75 g. 3 cm x 2,5 cm (úhlopříčně), x 1,9 cm (hrana měřená s vypoklým vzorem).
Jantarové segmenty jsou tvrdé, hrot ocelové jehly po nich klouže a nezanechá stopu. Tyto segmenty i světélkují pod ultrafialovým světlem, ale jen lehce a na povrchu, protože jsou poměrně kalné, mlhové.
Návlek je navlečen s přesností tak, aby při zapnutí segmenty seděly pěkně u sebe, při rozepnutí proto vzniká vůle a kus šňůry je možné vidět - a s tím je možné i vidět, že jde o originální návlekový materiál, jaký se používal, a to nejen originální, ale také vynikající speciální odolností a pevností.
Výborný vintage stav, překrásný šperk, osvědčená investice do budoucna, něžné políbení přírodou, a pokud dar, pak opravdu neotřelý, originální a jedině z velké lásky.
Jantar je mineralizovaná třetihorní pryskyřice, po zahřátí voní borovicí, jehličnany.