Domů Zboží Od Kalkin

Kabošon Amazonitu, 36,60 ct., 35,0x22,4x5,6 mm

Cena není dostupná
za 1 ks
Zboží není možné zakoupit
Zboží je vyprodáno. Můžete zkusit kontaktovat prodejce: Odeslat dotaz na zboží
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené140 Kč
Možnosti platby
Platební kartyPlatební karty
Platební tlačítkoPlatební tlačítko

Další zboží od Kalkin

Katalogové č.: 14400304
Zobrazení: 19x
Vloženo: 5.12.2023
Počet srdcí: 0
Oznámit porušení pravidel u tohoto zboží.

Amazonit / ID - AMZ-s20/003 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 36,60 ct.  / Rozm. -  35,0x22,4x5,6 mm / Čistota - Špatně průsvitný /  Barva - Sytě namodrale zelená / Úpravy - Bez úprav / Původ - Brazílie

Velký kabošon amazonitu s atraktivní, sytou barvou a pěkným, kolébavým, stříbřitým třpytem.

Tvar - pravidelný-velmi lehce nepravidelný (viz foto). Vyleštění povrchu - dobré-velmi dobré (na spodku nerovnost - viz foto).

Všechny Amazonity v mé nabídce naleznete zde.

 

AMAZONIT - MIKROKLIN

Chemický vzorec – K(AlSi3O8) + příměs Pb

Barva - modrá, zelená, žlutozelená, modrozelená, často bile skvrnitý

Transparentnost - Průsvitný-neprůhledný

Tvrdost - 6-6,5

Hustota - 2,55 až 2,57 (2,5 až 2,6)

Index lomu - 1,522-1,530

Dvojlom - 0.008-0,010 (-0,008)

Lesk – Skelný, perleťový

Lom - Lasturnatý, nerovný

Štěpnost – Velmi dobrá

Houževnatost - Křehký

Vryp – bílý

 

Amazonit je průsvitná až neprůhledná odrůda Mikroklínu, patřící do skupina živeců-ortoklasů (další odrůdy jsou např. Labradorit....). Čistý mikroklin je čirý, bílý, ale může být I žlutý, růžový až červený a zelený až modrý. A právě kameny v odstínech zelné až modré se řadí k odrůdě amazonit. Pojmenovaný po Amazonce byl omylem (zelený kámen těžený v Amazonii je totiž nefrit a nikoliv amazonit). Ve šperkařství se prosadil pro své pěkné odstíny a poměrně dobrou dostupnost, jinak má pro dané využití špatnou průhlednost, nízkou tvrdost a je velmi křehký (ale to platí u valné většiny živců). Proto se většina kamenů leští do kabošonů, méně často se vyrábí korálky.

Těží se relativně hojně, nejčastěji ale pouze neprůsvitný ve světle zeleném a modro-zeleném zbarvení s výraznými světlými a tmavými pruhy či skvrnami a často bile skvrnitý. Hodnota obecně roste s průsvitností a jednotností zbarvení. Za nejpopulárnější odstíny se považuje tmavá zelená - Deep Forest a sytě modrozelená. Občas má lehkou hedvábnou opalizaci.Velmi dekorativní je jeho směs s kouřově šedým křemenem, která se označuje jako písmenkový amazonit (pegmatit).

Jako většina živců má dobrou štěpnost a je tedy křehký. Je citlivý na tlak a při zasazování může prasknout nebo se odštípnout. Při přílišném zahřátí šedne a v žáru puká. Čistění v ultrazvuku je obecně rizikové (závisí na kvalitě suroviny a přítomnosti defektů). Stykem s většinou běžných zlatnických chemikálií ztrcí kameny lesk.

Šperkové kameny většinou nebývají upravovány a barevně rozšířovány, ale různé formy potahování, napouštění pryskyřicemi či oleji a difuzní dobarvení nejsou vyjímkou. U korálků a bižuterních “polotovarů” je dobarvení naopak velmi časté.

Imitace se objevují pravidelně, ale nebývají příliš kvalitní, většinou se jedná o sklo nebo nějakou formu umělých hmot. Velice často se objevují obarvené křemeny/chalcedony prodávané jako amazonit, vzácněji I serpentiny. A naopak amazonit je často vydáván za hodnotnější jadeit, chrysopras nebo tyrkys. 

Menu
--