Platba předem | |
Optimální doprava dle prodejce | 139 Kč |
Šátek "Renesance"
Zdobený fragmenty mozaiky z Ukrajinských autobusových zastávek.
Materiál: 100% Italské lesklé hedvábí
Rozměr: 67 x 67 cm
ENGLISH BELOW
Jak postupovat při ručním praní hedvábí
Péče o hedvábí by měla být co nejjemnější – nejen chemicky, ale i mechanicky. Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opatrně vymáchejte. Nepoužívejte aviváž – hedvábí ji nepotřebuje a film, který aviváž zanechává na povrchu vláken, snižuje jejich prodyšnost a schopnost přijímat vlhkost.
Je možné prát hedvábí v pračce?
Většina dnešních praček má šetrný program, který napodobuje ruční praní – prádlo se v bubnu jen pohupuje ve větším množství vody. Takový program můžete bez obav použít, jen před spuštěním zkontrolujte, zda je správně nastavená teplota (30 °C) a buben je naplněný maximálně do poloviny. Ždímání v závislosti na druhu prané látky úplně vypněte (jemné a lámavé materiály jako šifon, satén, dyšes, taft) nebo nastavte na co nejmenší otáčky (max. 400). Pokud vaše pračka nabízí funkci vody navíc, určitě ji využijte. Voda působí jako polštář mezi hedvábím a bubnem pračky, čím více vody, tím méně dotyku.
Máte-li strach o zvlášť jemné kousky jako šátky nebo lehké topy, perte je v ochranném sáčku na praní prádla.
Jak správně sušit hedvábí
Hedvábí nikdy neždímejte, a to ani ručně. Pamatujte, že hedvábí v mokrém stavu ztrácí většinu své vyhlášené pevnosti a ždímáním byste jej poničili. Vypraný kus rozložte na suchý ručník a zarolujte, přebytečná voda se vsákne do ručníku. Dosušte rozložené na ploše. Žehlete ještě před úplným doschnutím, mírně vlhké hedvábí se žehlí mnohem lépe.
Někdy stačí hedvábí jen vyvětratProtože hedvábí má samočisticí schopnost, stačí ho někdy jen dobře vyvětrat. Šaty nebo halenku, které jste na sobě měly tři hodiny v divadle, stačí nechat pár hodin pověšené na ramínku – ideálně venku (v létě i v zimě, ale vždy v suchu a ve stínu). Důkladné vyvětrání většinou zvládne zlikvidovat i stopy pobytu v zakouřeném prostředí nebo pozůstatky silného parfému.
_________________________________________________________
Scarve "Renesance"
With fragments of mosaic panels painted on bus stops from Ukraine.
Material: 100% Italian glossy silk
Size: 67 x 67 cm
How to hand wash silk
Be as gentle as possible when caring for silk – that means gentle detergents and gentle handling. Hand washing is best. Find a basin (or a clean bathtub) that will hold the garment with room to spare. Mix a bit of silk-safe laundry solution in tepid water (around 80°F / 25–30°C), submerge your garment and let it soak for 15 to 30 minutes. Then gently stir it around with your hands – don’t scrub or twist it. Drain the dirty water and add clean, fresh water (also tepid) and gently stir to rinse. Don’t use fabric softener – silk doesn’t need it and the film that it leaves on the surface will reduce the natural breathability and absorbency of your silk clothing.
Can you machine wash silk?
Most modern washing machines have a gentle cycle that mimics hand washing, sloshing your clothes around in a fair amount of water. Go ahead and use it. Just make sure to set the temperature to a low setting (80 °F / 30 °C) and fill the machine to no more than half. Depending on the type of material you should turn off the spin cycle entirely (for delicate fabrics like chiffon, satin, duchess, and taffeta) or put it on the lowest setting (max 400 RMP). If your washer has an “extra water” setting, use it. Water acts as a cushion between your silk clothing and the sides of the washing drum, so the more water, the less contact.
If you’re machine washing especially delicate pieces, like scarves and tops, try washing them in a lingerie bag.
How to dry and iron silk
Never, ever, wring silk out. Don’t forget that silk loses much of its strength when it’s wet and wringing it out will damage it. Lay out each wet piece on a clean, dry towel and roll it up. The excess water will soak into the towel. To finish drying, lay the garment flat. Press it while it’s still a bit damp. Damp silk is much easier to iron.
You can refresh silk by airing it out
You can always take advantage of silk’s wonderful self-cleaning property and just hang it out for a refresh. Sometimes that’s all it takes. A dress or blouse you wore for three hours at the theater might only need a couple of hours on a hanger – ideally out of doors (in summer or winter, sheltered from rain and direct sunlight). A good airing can even get rid of the smell of cigarette smoke or strong perfume.