Beryl - Goshenit / ID - MOR-0103 / Brus - Ovál, smíšený / Hmotnost - 2,07 ct. / Rozm. - 8,5x7,2x5,1 mm / Čistota - I1-SI / Barva - Čirá (viz níže) / Úpravy - Bez úprav / Původ - Brazílie
Broušený beryl (goshenit) vysoké kvality s dobrou čistotou a bohatou jiskrou. V určitých úhlech pohledu kámen ukazuje velmi lehký barevný tón.
Brus - dobrý. Fasetace - velmi dobrá. Vyleštění - velmi dobré.
Beryly v mé nabídce naleznete zde.
GOSHENIT (BERYL)
Chemický vzorec - Be3Al2(Si6O18)
Barva - bílá, bezbarvá
Transparentnost - průhledný až průsvitný
Tvrdost - 7,5-8
Hustota - 2,6 - 2,8 g/cm3 (2,66-2,87)
Index lomu - 1,562 až 1,602 (1,57-1,58)
Dvojlom - 0.006 (0,003-0,009)
Lesk - skelný
Štěpnost – málo zřetelná, podle {0001}3,1 - bazální
Lom - nerovný, lasturnatý
Houževnatost - Křehký
Vryp - bílý až bezbarvý
Jako odrůda Goshenit se označují bílé, čiré (bezbarvé) varianty minerálu beryl (mezi další odrůdy patří např.: smaragd, akvamarín, morganit...), je to vlastně čistý beryl bez příměsí dalších prvků (které dávají barevnost ostatním odrůdám).
Je to mineral s vysokou tvdostí, silnou brilancí (jiskrou) a leskem, ale proto, že postrádá barevnost ostatních berylů, je nejméně používaný drahý kámen z této skupiny. Oproti ostatním berylů je relativně hojný - v neprůhledné bílé formě (bílý, obecný beryl), čiré průhledné kameny, které lze využít jako drahé kameny, jsou mnohem vzácnější a navíc je většina vytěženého materiálu silně inkludovaná a často obsahuje zde nežádoucí lehké tóny barvy.
Goshenit je tvrdý, odolný a značně trvanlivý minerál, vhodný i do generačních šperků a klenotů. Ale je křehký a je potřeba dát pozor na přílišný tlak a neopatrný úder při zasazování - aby nedošlo prohloubení vnitřních trhlin či prasknutí kamene. Oproti ostatním odrůdám berylu není tak choulostivý na zvýšenou teplotu, ale samozřejmě ve vysokých teplotách půká. Ve špercích je občas podkládán stříbrnou, zelenou či modrou kovovou folií. Není vhodné ho čistit v ultrazvuku a páře, případně pouze zcela čisté kameny a s velkou opatrností. Běžnou zlatnickou chemii snáší bez poškození, lepta jej pouze kyselina fluorovodíková.
Přímo čiré goshenity nebývají většinou nijak ošetřovány nebo posilovány, jen občas se objevují kameny vypalované (Heated), pro odstranění nežádoucích tónovaných odstínů a zlepšení čistoty. A kameny z některých lokalit se naopak vypalují (Heated) pro získání barvy. Goshenit bývá někdy potahován (Coated), difuzně barven (Dyed, Color Enhanced…) a označován akvamarín nebo smaragd, nebo podložen zrcadlovou fólií a po zasazení vydáván za diamant. Obecný (býlý) beryl je barven v drtivé většině a vyrábí se tak velká část bižuterních “smaragdů a akvamarínů” (hlavně kabošony a korálky).
Beryl se už poměrně dlouho vyrábí synteticky (hydrotermální a flux metodou), ale přímo čiré kameny nejsou tak rozšířené jako ty zbarvené. Pro nižší popularitu nejsou imitace tak hojné, jak je tomu u zbarvených odrůd, ale bývá imitován např.: sklem, kubickou zirkonií, synt. spinelem a velmi často křemenem-křišťálem. Korálkový materiál není běžný, protože se v naprostá většina materiálu (hlavně nižší kvality – obecný beryl) barví a prodává jako jiné odrůdy berylu.