Nádherný plně ukončený krystal EPIDOTU- květinový tvar, zelený svazek. 97Ct. Vel. 39x32x34 mm.19,4 gr. Velmi lesklý estetický třpytivý bohatě narostlý sběratelský a výstavní minerál. Pákistán Baluchistán
97 CT Full Terminated Ultra Top Green Epidote Flower Shape Crystals Bunch @PAK.
Epidot (Haüy, 1801), chemický vzorec Ca2Al2(Fe3+,Al)(SiO4)(Si2O7)O(OH) (křemičitan hlinito-vápenato-železitý), je jednoklonný minerál ze skupiny sorosilikátů. Společně s klinozoisitem tvoří plynulou řadu. Název pochází z řeckého épídosis = přídavek, podle protažení krystalu v jednom směru podél základny hranolu.
Epidot je křemičitan s jednoklonnou krystalovou mřížkou bohatý na železo. Nachází se v různých odstínech zelené a žluto zeleno hnědé barvy. Dorostlé krystaly se často užívají ve šperkařství. Jejich naleziště najdeme jak u nás a ve střední Evropě, tak V Rusku, USA, Brazílii, Africe, Turecku i jinde po světě.
Původ
- metamorfní – typický pro některé facie slabě až středně metamorfovaných hornin
- hydrotermální – v žilách alpského typu
- kontaktně metasomatický – na kontaktní zóně mezi vyvřelými horninami a vápenatými usazenými horninami
Morfologie
Krystaly prizmatické (až 35 cm dlouhé), protažené a rýhované rovnoběžně k [010], také izometrické krystaly nebo tabulky. Agregáty vláknité, hrubo až jemnozrnné, celistvé. Pseudomorfózy po plagioklasu.
Vlastnosti
- Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 6–7, křehký, hustota 3,38–3,49 g/cm³, štěpnost velmi dobrá podle {001}, nedokonalá podle {100}, lom nerovný, tříštivý.
- Optické vlastnosti: Barva: žlutozelená až zelenočerná. Lesk skelný, perleťový, smolný, průhlednost: průsvitný, vryp šedobílý.