Živec - Duhový Měsíční kámen / ID - ADL-23/xxx / Brus - Kulatý kabošon / Hmotnost - cca. 2,17 ct./kus / Rozměry - 8x8 mm (+-max 0,1mm) / Čistota - Poloprůhledný-průsvitný+ / Barva - Bílá-mléčná / Úpravy - Bez úprav / Původ - Madagaskar
Přírodní Duhový měsíční kámen s převážně modrým třpytem leštěný do kulatých kabošonů o rozměrech 8x8 mm.
Cena za jeden náhodně vybraný kámen z kamenů přímo zachycených na fotografiích. (Jedotlivé focení těchto kamenů stejného odstínu, tvaru a velmi blízkýchých rozměrů by kameny neúměrně prodražilo, kameny s případnými výraznějšími nedostatky budou vyřezeny při balení).
Tvar - pravidelný-velmi lehce nepravidelný (viz foto). Vyleštění - dobré-velmi dobré (možné drobné nedokonalosti na povrchu, rozeznatelné pod zvětšením, viz foto).
V případě zájmu o (výrazněji) větší množství mne kontaktujte vnitřní poštou a toto množství Vám mohu vystavit samostatně.
Všechny měsíční kameny v mé nabídce naleznete zde.
MĚSÍČNÍ KÁMEN (Ortoklas)
Chemický vzorec - KAlSi3O8
Barva - bílá, bezbarvá, modrá, zelená, žlutá, oranžová, hnědá, růžová, fialová, šedá
Lesk - perleťový
Index lomu - 1,518 až 1,526
Dvojlom - 0.0005
Tvrdost - 6 - 6,5 (6)
Štěpnost - dokonale štěpný ve dvou směrech (podle plochy {001} a {010}) Štěpení úhel asi 90 °
Lom - nerovný až lasturnatý
Houževnatost - křehký
Hustota - 2,56 až 2,58 (-2,62) , jiní autoři uvádí 2,5 - 2,6 g/cm?
Nerozpustný v kyselinách, není teplotně tavitelný.
Jedná se o zástupce živce-ortoklasu, pojmenované pro zářící stříbřité odlesky, které se podobají měsíčnímu světlu (bývají ale i v modré, oranžové, zlaté, růžové...). Což je vlastně jeho nejsilnější stránka, jinak není pro šperkařské použití zcela ideální, je totiž poměrně měkký (6M) a křehký. Vyskytuje se v mnoha odstínech, ale valná většina je bledých a nevýrazných. Zahrnuje několik šperkařsky využívaných odrůd – ružový, zelený a modrý M.K.. Zelené jsou většinou lehce zamlžené, v lehkých zelených-žlutých odstínech a bez opalizace, ale s krásným vnitřním jasem, růžové se vyskytují v béžových-broskvových odstínech, se silnou bíle stříbřitou opalizací a relativně častým asterizmem a kočičím okem. Za nejvzácnější a nejhodnotnější se považuje modrý měsíční kámen (vždy čirá hmota bez výrazných bílých vrstev se silnou modrou opalizací), tato odrůda se povětšinou fasetuje.
Nejznámějším a zcela nejhojněji nabízeným “měsíčním kamenem” je tzv. duhový měsíční kámen (s hmotou protkanou bílými pláty a plochami a různobarevnou opalizací), ale tento kámen není pravým měsíčním kamenem, ale je blíže živci plagioklasu (pravý měsíční kámen patří k ortoklasu), je blízký příbuzný labradoritu.
Je citlivý na tlak a může snadno prasknout nebo se odštípnout, z této skutečnosti vyplívá vhodnost volby ochranného zasazení a opatrnost při zasazování a samotném nošení. V žáru rád puká. Měsíční kámen špatně snáší čištění v ultrazvuku, pokud je to nutné, tak pouze na kameny zcela bez defektů a i u nich vždy s rizkem rozvinutí vnitřních prasklin či prasknutí kamene. Většina běžné zlatnické chemie může kámen poškodit – zbavit lesku.
Většinou nebývá nijak ošetřován, ani barevně posilován. Ovšem objevují se i kameny konvenčně obarvené pro prohloubení odstínů. Pravidelně se objevují imitace ze skla, mají silnou opalizaci ve stříbřitých i sytě modrých odstínech. Zcela nejčastější imitací je široce známý druh skla, zvaný Opalit (nejedná se o syntetický měsíční kámen ani opál, ale pouze o levnou formu skla), který je při prodeji zcela běžně vydáván za měsíční kámen, případně opál, občas s příponou “syntetický”.