Exklusivní velká drůza ,,ČOKOLÁDOVÉHO KALCITU'' Vel. 152x133x100 mm, váha 1400 gr. Nová varianta křemene popsaná RNDr. Jaroslavem Hyršlem, předním českým odborníkem v mineralogii a gemologii. Sběratelský a výstavní minerál. Lesklé a pěkné krystaly a formace připomínající korál.
1400 gr. Rare Special Chocolate Calcite Crystal Mineral Specimen from Maroco. New variety of quartz
Nová odrůda křemene z Maroka se nazývá Čokoládový calcit. Hnědá barva je způsobena drobnými inkluzemi oxidů železa. Bílé vločkovité inkluze byly mikroramanovou spektroskopií identifikovány jako sádrovec a mohly být přeměněny na anhydrit tepelným prosecem při 230 Celsia.
Kalcit, CaCO3
Kalcit je stejně jako aragonit uhličitan vápenatý. Od aragonitu se liší způsobem uspořádání atomů v krystalové struktuře. Je také mnohem hojnější než aragonit, jedná se o jeden z nejrozšířenějších minerálů na zemském povrchu, a to zejména v prostředí sedimentárních hornin. Podle odhadů tvoří kalcit 2 % objemu celé zemské kůry. Nejčastěji je zrnitý, bývá i stébelnatý, krápníkovitý atd. Čistý je bezbarvý a průhledný, obvykle je neprůhledný bílý anebo zbarvený šedě, žlutě, hnědě, červeně atd.
Je hlavním minerálem tvořícím vápence, které vznikají v mořích usazováním drobných schránek těch mikroorganismů, jejichž schránky jsou budovány kalcitem, méně často i přímým srážením z mořské či jezerní vody. Metamorfózou vápenců vznikají mramory, tvořené také kalcitem, ovšem překrystalovaným, takže mramory jsou hrubozrnnější než vápence. Kalcit je také jednou z hlavních složek slínů a slínovců. Je rovněž hlavním minerálem vyvřelých hornin zvaných karbonatity.
Kámen pro sběratele surový kalcit ve výběrové kvalitě