Sfén - Titanit / ID - SFN-0139 / Brus - Ovál / Hmotnost - 0,90 ct. / Rozm. - 7,0x5,0x3,3 mm / Čistota - SI / Barva - Zeleně žlutá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Madagaskar
Broušený vzácný titanit-sfén drahokamové kvality s pěknou, sytou barvou a velmi dobrou čistotou. Kámen má plnou jiskrou a silný lesk na ploškách pěkně fasetované korunky. Odstín barvy se lehce liší v různých barvách zdroje světla, lehká barvoměna.
Brus - dobrý (viz foto). Fasetace - dobrá-velmi dobrá (viz foto). Vyleštění - velmi dobré (možné velmi drobné nedokonalosti na povrchu rozeznatelné až pod 10x zvětšením, viz foto).
Na požádání mohu poslat odkaz na video tohoto kamene.
Velmi drobný odštěpek, pevné vnitřní trhlinky (viz foto).
Všechny sfény v mé nabídce naleznete zde.
SFÉN - TITANIT
Chemický vzorec – CaTi(O/SiO4)
Barva - Žlutá, zelená, červená, hnědá, bílá, černá
Transparentnost - Průhledný až neprůhledný
Hustota - 3,50-3,55 (3,4-3,6)
Tvrdost - 5-5,5
Index lomu – 1,880-2,055 (1,843-2,110)
Dvojlom – 0,100-0,135 (+0,100 až 0,192)
Lesk - Diamantový
Štěpnost - Dokonalá podle {100} a {112}
Lom - Lasturnatý
Houževnatost - Křehký
Vryp - bílý
Sfén – Titanit je nehojný minerál, který, i přes nízkou trvrdost, je zařazem mezi uznané drahokamové odrůdy. Není se čemu divit, v drahokamové kvalitě je velice vzácný a dobře vybroušené kvalitní sfény patří mezi nejkrásnější přírodní drahokamy. Vyskytuje se v pěkných odstínech, zvláště zelené a vzácně i červené, občas vykazuje i lehčí barvoměnu a při pohybu kamenem problikávavají barevné jiskřičky ve všech odstínech spektra. Má jedno z nejvyšších RI (index lomu světla) z přírodních kamenů, tedy i nejsilnější, diamantový lesk a je vysoce brilantní -„jiskřivý“(v tomto vyrovná se i diamantu) a mívá snad nejsilnější oheň/disperzi - rozklad světla na jednotlivá barevná spektra z přírodních kamenů. (Za kvalitní se obecně považují už kameny, které ukazují odlesky ve třech a více odstínech odlišných od barvy kamene). Je silně dvojlomný a pleochronický.
Na drahokamový trh se v šírší míře dostal, s nově objevenými ložisky, až relativně nedávno. Ale i zde se nachází se v drtivé většině pouze v malých velikostech a nízké průhlednosti, kameny průhledné bývají navíc velmi často silně inkludované. Nejvíce se vyskytují v nevýrazně žlutých, nebo hnědých odstínech, jasné odstíny, zvláště zelené a červené jsou mnohem vzácnější. Proto broušené kameny, větší než dva karáty, v jasných odstínech a dobrou čistotou jsou už vzácné.
Sfén je měkký a křehký minerál, navíc jsou i kvalitní kameny často inkludované. Proto je nutné být opatrný jak na tlak a neopatrný úder při zasazování, tak i při práci s pilníkem v okolí kamene. Do prstenů a náramků by měl být fasován pouze do ochranném zasazení a jen do klenotů k občasnému nošení. Při vyšších teplotách může dojít k vyblednutí nebo změně barvy, v žáru puká. Neměl by se čistit v ultrazvuku, vzhledem k jeho hodnotě je použití ultrazvuku zbytečným riskem i u kamenů zcela čistých.
Jsou známy postupy tepelného ošetření (Heated) pro změnu barvy, většinou na odstíny červené. Jiné formy ošetření nejsou příliš časté, ale pokusy s nimi nelze vyloučit.
Vzhledem k relativně krátké době a poměrně malém rozšířenína drahokamovém trhu nejsou imitace přímo sfénu ještě běžné. Ale může být imitován kubickou zirkonií (má podobnou disperzi). Z přírodních minerálů může být imitován záměnou např. přírodním zirkonem (některé vlastnosti podobné), vzácně se imituje i chrysoberylem, dravitem, zlatým berylem, sfaleritem... Korálky se ze sfénu vyšší kvality běžně nevyrábějí.