Ametyst-Praseolit / ID - AMT-00/046 / Brus - Ovál / Hmotnost - 2,83 ct. / Rozm. - 10,0x8,0x5,7 mm / Čistota - SI / Barva - Sytě světle zelená / Úpravy - Heated / Původ - Uruguay
Pěkně broušený praseolit s jasným, jemným odstínem, velmi dobrou čistotou a bohatou jiskrou/brilancí.
Brus - dobrý (široká rundista, viz foto). Fasetace - velmi dobrá. Vyleštění povrchu - velmi dobré (možné velmi drobné nedokonalosti na povrchu rozeznatelné až pod 10x zvětšením, viz foto).
Všechny ametysty v mé nabídce naleznete zde.
Praseolit (Prasiolit)
Praseolit patří mezi křemeny - zelený křemen, ale v přírodě se tento odstín velmi vzácný. Drtivá většina kamenů se získává zahříváním-vypalováním (Heated) ametystů z některých lokalit (proto se správně řadí mezi ametysty). Zahříváním se získávají odstíny většinou světlé až tónované, kameny intenzívněji zbarvené jsou vzácnější. Kameny mívají (díky zmíněnému ošetření) většinou velmi dobrou čistotu i ve větších velikostech. Jedná se tedy o kámen přírodní (vznikl v přírodě a má zcela shodné vlastnosti, kromě barvy jako ametyst), ale ošetřovaný=upravovaný.
AMETYST
Chemický vzorec - SiO2 (křemen) +Fe a přír. ozáření
Barva - světle až tmavě fialová, někdy bělavé linky (smícháný s citrínem, křemenem)
Transparentní až průsvitný
Hustota - 2,6 g/cm (2,6 až 2,7 a 2,63 až 2,65)
Tvrdost - 7
Index lomu - 1,54 (o) / 1,55 (e)
Dvojlom - 0.009
Lesk - skelný
Štěpnost - neštěpný
Lom - nerovný nebo lasturnatý
Vryp - bílý
Rozpustnost - kyselina fluorovodíková
Ametyst je fialová (nejhodnotnější) odrůda křemene. Jeho popularita je založena právě na jeho lila - fialové barvě. Běžně se nachází v nízké průhlednosti a pouze lehkých (tónovaných) odstínech, v kamenech zašedlých nebo příliš temných, často nerovnoměrně zbarvených. Kameny zcela transparentní v jasných a intenzívních odstínech jsou velmi vzácné (a rozhodně u nich neplatí převládající názor, že se jedná o levný šperkový kámen). Kameny z některých lokalit mohou mít barvoměnu (nejčastěji na denním světle fialový, při žárovce růžový, vzácně i modrý), ale bývá většinou velmi slabá (pokud je silná je kámen velmi hodnotný). Ametyst pochází z mnoha různých nalezišť, produkujích různě zbarevné kameny, za nejhodnotnější se považuje Ametyst z Ruska, tzv. "sibiřský ametyst"-má velmi syté barvy s načervenalými a namodralými odstíny (toto naleziště bylo v podstatě vyčerpáno).
Jeho jméno pochází z řeckého "Amethystos", což znamená "ne opilý", Ametyst se ve starověku používal k odvrácení opilosti. Korále z ametystu jsou známy už z civilizace Mohendžo-dara, z Egypta, Sumeru a Baktrie v Afghánistánu a Tadžikistanu.
Při práci s ametystem je třeba dát pozor na jeho křehkost. Vysoká teplota může způsobit vyblednutí barvy, nebo ji zcela změnit. Kameny z některých lokalit
(a vypalovaný materiál) mohou při delším vystavení světlu velmi pomalu blednout.
Ametyst je často tepelně upravován pro prohloubení barvy (Heated). Některé kameny mohou touto úpravou změnit barvu i na světle zelenou- Praseolit, nebo na tmavý citrín, případně ametrín. Poměrně časté je, zvláště u korálků, i málo trvanlivé difůzní barvení (máčením kamenů), kterým se z křišťálu “vyrábí ametyst”.
Zcela běžné jsou syntetické ametysty produkované pomocí hydrotermální. Pozor je třeba dát hlavně u intenzívně zbarvených (ale nejen) kamenů s vyšší čistotou (platí pro všechny zástupce křemenů ve všech tipech zpracování). Převážná většina "levnějších" korálkových návleků a briolet je ve skutečnosti skleněných nebo syntetických, což platí hlavně (ale nejen) u jednotně zbarvených návleků korálků ve vyšší čistotě. Sestavený návlek dobře a jednotně zbarveného přírodního ametystu je poměrně nákladná záležitost a jeho rozprodání po jednotlivých kamenech je zcela nerentabilní!