Granát Pyrop-Almandin / ID - GR-RH-0117 / Brus - Ovál, kombinovaný / Hmotnost - 3,59 ct. / Rozměry - 11,1x7,6x4,7 mm / Čistota - SI / Barva - Růžově červená / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika
Velký, broušený granát Rhodolit s atraktivní, sytou barvou, dobrou čistotou a bohatou jiskrou. Odstín se může lehce lišit v různých barvách zdroje světla. Trhlinka v rundistě (viz foto), která půjde vhodným zasazením zcela zkrýt.
Brus - dobrý-velmi dobrý (viz foto). Fasetace - dobrá-velmi dobrá. Vyleštění povrchu - dobré-velmi dobré (možné velmi drobné nedokonalosti na povrchu, viditelné pod zvětšením, viz foto).
Věrné zachycení odstínu rhodolitů dělá digitálním fotoaparátům velké problémy. Proto se prosím řiďte hlavně popisem u kamene.
Granáty z mé nabídky naleznete zde.
RHODOLIT (Granát rhodolit)
Chemický vzorec - Variabilní formule (Mg, Fe, Mn)3Al2Si3O12
Barva - červená, fialová, růžová, purpurová
Transparentnost – průhledný až průsvitný
Tvrdost – 6,5-7,5
Hustota - 3,84 g/cm3 +- (jiné zdroje 3,78-4,05)
Index lomu - 1,760+- (1,74-1,79)
Dvojlom - Žádný
Lesk - Skelný
Štěpnost - 2,2 v úhlu 90 °
Lom - Nerovný
Vryp - Bezbarvý
Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný
Charakteristické inkluze - Časté vrostlice oxidu manganu.
Granáty velmi často vytvářejí řady, kde se jednotlivý členové odlišují podílem dvou chemických prvků ve struktuře. Rhodolit je prostředním členem granátové řady Almandin (Fe) - Pyrop (Mg), ale je vzácnější a hodnotnější než obě tyto odrůdy. Název rhodolit není vědecký termín, a tato forma granátu není uznána jako individuální minerální odrůda. Přez tuto skutečnost, je termín ve šperkařské praxi běžně používán.
Největším kladem rhodolitu jsou jeho krásné růžové až purpurové odstíny. Zvláště purpurové (nepřítomné u jiných červených granátů) mohou být tak hluboké, že konkurují barvě rubínu. Jako jiné odrůdy granátu má slušnou brilanci a silný lesk, což vyvažuje nižší, ale dostatečnou tvrdost. Poměrně často obsahuje nežádoucí vměsky černého oxidu manganu (někdy i poměrně estetické).
Granáty jsou obecně velmi trvanlivé drahokamy vhodné do všech druhů šperků i generačních. Při zasazování je ale lepší dát pozor, aby nedošlo k odštípnutí rundisty (je křehký). Kameny bez defektů snášejí vyšší teplotu a čistění v ultrazvuku většinou bez požkození a změny barvy. Ale v žáru pukají.
Granáty, včetně rhodolitu, obecně nebývají posilovány v barvě, a jejich barvy bývají přirozené. Ovšem není vyloučeno napouštění oleji k zlepšení čistoty a dočasnému posílení barvy.
Je znám postup výroby syntetických granátů, ale výroba je poměrně nákladná, proto se syntetické granáty vyrábějí hlavně pro hodnotnější odrůdy. Občas se na trhu objevují skleněné imitace (u návlekového materiálu-korálků jsou zcela běžné a v cenově "dostupném" materiálu vyšší čistoty velmi hojné). Zcela běžná imitace je dnes Kubická zirkonie v odstínu granátu (levný umělý material), například v čínských strojově vyráběných špercích tato imitace drtivě převládá. Někdy se za rhodolit vydávají levnější odrůdy granátu. A naopak občas je rhodolit vydáván za některé hodnotnější minerály podobné barvy.