Diaspor / ID - DSP-0023 / Brus - Oktagon / Hmotnost - 0,64 ct. / Rozměry - 6,2x3,0x3,3 mm / Čistota - VS1 / Barva - Světle žluto-zelená / Úpravy - Bez úprav / Původ - Turecko
Drobný, broušený diaspor vysoké kvality (obchodně označovaný Zultanite, Zultanit, Sultanit...) s velmi dobrou čistotou, v rámci brusu bohatou jiskrou a lehkou, pro tento minerál typickou barvoměnou.
Brus - dobrý (vyšší, viz foto). Fasetace - dobrá-velmi dobrá (viz foto). Vyleštění povrchu - velmi dobré (možné velmi drobné nedokonalosti na povrchu, rozeznatelné pod zvětšením, viz foto).
V případě zájmu mohu zaslat odkaz na video tohoto kamene.
DIASPOR (“Sultanit”)
Chemický vzorec - AiO(OH)
Barva - bezbarvá, bílá, šedá, zelená, žlutá, světle hnědá, světle oranžová, růžová, namodralá, fialová a červená
Transparentnost - Průhledný- špatně průsvitný
Lesk - Skelný, perleťový
Index lomu - 1,702-1,750 (1,68-1,75)
Dvojlom - 0,048
Tvrdost - 6,5-7
Hustota - 3,30-3,39 (3,3-3,5)
Štěpnost - velmi dobrá (lístkovitá)
Lom - Lasturnatý-nerovný
Houževnatost - velmi křehký
Vryp - bílý
Diaspor byl objeven 1801, ale drahokamovou kvalitu dalo až turecké naleziště (objeveno 1970) a těžařská společnost jej začala prodávat pod obchodním názvem Zultanite. Je poměrně málo známý, ale zvláště relativně častá barvoměna a chatoyantce efekt (kočičí oko) a výrazně omezená dostupnost z něj dělají zajímavý a efektní šperkový kámen.
Může se vyskytovat v mnoha barvách, ale nejčastější jepouze v šedých, šedivě bílých a zeleno šedých odstínech, čisté barvy jsou velmi vzácné. Má nižší tvrdost (srovnatelnou s např s křemenem, opálem) a slabší lesk, ale obstojnou brilanci a relativně často (v porovnání s jinými minerály) mívá i estetickou barvoměnu. Např. na slunci je zelený, při svíčkách a klasické žárovce se mění na oranžový-růžový a při zářivkách má odstím champagne. Nalézají se i kameny s efektem Kočičí oko, ale u průhledného materiálu nebývají časté. Je silně pleochronický.
Při práci s diásporem je nutné dávat pozor jeho vysokou štěpnost (a tedy i křehkost), zvláště na neopatrný úder a vyšší tlak při zasazování. Navíc je poměrně měkký, takže např. v prstenech by měl být chráněn ochranným zasazením. Ve vyšších teplotách se rozpadá. Diaspor by neměl být čistěn v ultrazvuku.
Obecně nebývá diaspor ošetřován ani barevně rozšiřován. Ovšem pokusy např. o dobarvování, plnění oleji a pryskyřicemi nebo potahování nelze vyloučit.
Imitace diasporu se mohou objevovat, ale zatím nejsou nijak časté. S rostoucí popularitou je pravděpodobné, že budou mnohem častější. Občas bývá imitován různými syntetickými minerály s efektem barvoměny (synt.korundy, alexandrity, granáty…). Imitace záměnou (za jiný levnější přírodní mineral) jsou relativně běžné. Korálky se z (pravého) diasporu se pro velkou křehkost běžně nevyrábí.