Beryl-Morganit / ID - MOR-0119 / Brus - Ovál, modifikovaný / Hmotnost - 0,96 ct. / Rozm. - 7,2x6,2x3,6 mm / Čistota - VS / Barva - Lehký růžový tón / Úpravy - Bez úprav / Původ - Madagaskar
Pěkně, ručně broušený beryl-morganit dobré kvality s velmi lehkým-světlým, dobrou čistotou a bohatou-plnou jiskrou. Zasazením v bílém kovu se odstín opticky prohloubí, ve žlutém se bude zdát naopak světlejší.
Na fotografiích v pnzetě se mi zachytilo na spodku kamene černé textilní vlákno - nejedná se o inkluzi ani o poškození povrchu.
Brus - dobrý-velmi dobrý (viz foto). Fasetace - velmi dobrá. Vyleštění - velmi dobré.
V případě zájmu mohu zaslat odkaz na video kamene.
Morganity v mé nabídce naleznete zde.
MORGANIT (Voroběvit)
Chemický vzorec - Be3Al2Si6O18 (zbarven příměsí cesia)
Barva - růžová až purpurově-růžová, světle fialová
Transparentnost - průhledný až transparentní
Hustota – 2,71-2,90 (2,6-2,8)
Tvrdost - 7,5 - 8
Index lomu - 1,579-1,600
Dvojlom – 0,005-0,009
Lesk - skelný
Štěpnost - nedokonalá podle {0001}3,1 - bazální
Lom – nerovný, lasturnatý
Houževnatost - Křehký
Vryp - bílý, bezbarvý
Morganit je růžová až purpurově růžová odrůda Berylu (k dalším odrůdám patří např.:smaragd, akvamarín..). Čistý beryl je čirý, zbarvení morganitu je způsobeno příměsí vzácného prvku Cesia (některé zdroje uvádí i mangan?). Poprvé byl identifikován až v roce 1910. Kromě extrémně vzácné červené forny berylu (Bixbitu), je morganit nejméně hojná klenotnická forma Berylu a poměrně vzácný je i v neprůhledné formě.
Má dostatečnou tvrdost, slušnou brilanci i lesk, pěkné odstíny a výrazně omezenou dostupnost, což z něj dělá ideální drahý kámen. Jeho barevný tón je obvykle pouze světle růžový s jemným broskvovým nádechem, hlubší odstíny růžové a kameny s oranžovým nádechem jsou velmi vzácné. Většina vytěžených kamenů má navíc nízkou průhlednost, je silně inkludovaná a nalézá se pouze v malých velikostech, broušené kameny nad 3 ct je už vzácné. Byly nalezeny i krystaly které obsahovali jak morganit tak modrý akvamarín. Je dichroický, při pohledu z různých úhlů lze sledovat dva odstíny barvy.
S morganity se pracuje podobně jako s akvamaríny, jsou velmi tvrdé, odolné a trvanlivé (a vhodné i do generačních šperků), ale jsou křehké a hrozí u nich riziko odštípnutí nebo prasknutí pří nárazu. Nesmí být vystaveny vyšším teplotám - mohou vyblednout, nebo i změnit barvu (děje se tak při nižší teplotě než u akvamarínu), v žáru pukají. Čistění v ultrazvuku je velmi rizikové. V běžné zlatnické chemii se neporušuje, lepta jej pouze kyselina fluorovodíková.
Morganit bývá někdy tepelně upravován (Heated), pro zlepšení barvy a odstranění žlutých tónů. Jiné úpravy nejsou běžné, ale nelze je paušálně vyloučit. U bižuterního materiálu je běžné barvení hojných, obecných-bílých berylů nízké průhlednosti na růžovo a vydávání tohoto materiálu za morganit.
Je znám postup k výrobě syntetických morganitů, ale na trzích nejsou příliš hojné. Imitace se, pro velmi omezenou dostupnost, objevují pravidelně, nejčastěji se jedná o syntetické spinely, synt.korundy, kubickou zirkonii a sklo. Z minerálů se za morganit občas vydávají např. růženíny, kunzity a další. U návlekového materiálu imitace drtivě převládají, za morganit se vydává např. růženín, obarvený křišťál, obecný křemen a chalcedon, sklo a různé formy umělých hmot.