Živec / Andesin-labradorit / ID - L-ANS-0019 / Brus - Ovál, modifikovaný dvouřadý briliant / Hmotnost - 10,88 ct. / Rozm. - 18,3x12,0x8,1 mm / Čistota - Průhledný (I) / Barva - Oranžová / Úpravy - ?Heated+Cu? / Původ - Afrika
Pěkně, ručně broušený andesin (pravděpodobně tepelně upravený za přítomnosti mědi) se sytou barvou a velmi dobrou průhledností. Kámen má tlumené odlesky se zelenými - modrými tóny. Odstín (kamene i odlesků) se může lehce lišit v různých barvách zdroje světla a úhlech pohledu.
Brus - dobrý-velmi dobrý (viz foto). Fasetace - velmi dobrá (viz foto). Vyleštění povrchu - dobré (ale velmi drobné nedokonalosti na povrchu viditelné až pod zvětšením, viz foto).
Další labradority z mé nabídky naleznete zde.
LABRADORIT
Chemický vzorec - (Ca,Na)(Al,Si)4O8, (Na, Ca) 1-2Si3-2O8
Barva - bílá, žlutá, šedá, světle modrá, světle zelená, světle oranžová, červená, fialová, hnědá, černá a vícebarevná, obvykle se silným vícebarevným leskem ve fialové, modré, zlaté a zelené barvě.
Transparentnost - průhledný až průsvitný
Hustota - 2,55 až 2,80 (2,65-2,75
Tvrdost – 6-6,5
Lesk - Skelný - perleťový
Index lomu - 1,550 až 1,580 (1,56-1,57)
Dvojlom - +0.008-+0,010
Štěpnost – velmi dobrá
Lom - nerovný
Houževnatost - křehký
Vryp - Bílý
Labradorit patří do skupiny živec plagioklas, je členem řady - albit (sodík a žádný vápník) - Labradorit - anortit (jen vápník a žádný sodík). Charakteristické místo výskytu leží poblíž města Nain v oblasti Labrador v Kanadě, kde ho roku 1770 nalezl a pojmenoval český misionář, páter Adolf.
Labradorit je pro šperkařské využítí poměrně měkký a křehký, ale tento nedostatek vyvažuje kovově lesklou hrou barev (tzv. labradorescence), která mu vydobila přední postavení ve šperkařství, respective bižuterii. Labradorescence vzniká odrazem a zrcadlením na mikroskopických lamelách a rozkládem světla na jednotlivá spektra. Tento lesk je převážně modrý, fialový a zelený , někdy žlutý a červený. Ve vzácných případech zahrnuje celé barevné spektrum, (pokud je navíc i transparentní nazývá se spektrolit - Finsko, nejhodnotnější odrůda). Většina vytěžených kamenů má obvykle tmavé základní barvy a pouze nízkou průhlednost. Navíc bývají většinou silně inkludované s vnitřními tmavými linkami a pruhy. Kameny, které jsou průhledné a čisté, bez vad a inkluzí jsou vzácné.
Labradorit je velmi křehký s dokonalou štěpností, proto je citlivý na tlak a může velmi snadno prasknout nebo se odštípnout. Na tuto skutečnost je třeba brát ohled zvláště při zasazování. Zasazení je lepší volit uzavřené a ochranné. Je take poměrně měkký (6-6,5 M) a lze jej poměrně snadno poškrábat. Je citlyvý na vysoké teploty a v žáru puká. Čistění v ultrazvuku je velmi rizikové (často praskají).
Při nákupu labradoritu podle fotografie vždy sledujte úhel nasvícení kamene, odhadnutelný podle odrazu zdroje/ů světla na jeho povrchu.
Labradority jsou nejčastěji přírodní - neupravované ani barevně posilované, ale objevují se i kameny, většinou nepříliš kvalitně, obarvené jak do intenzívních odstínů, tak i jen lehce tónované pro posílení odstínů labradorizace. Poměrně časté (hlavně u kamenů zpracovávaných v Indii) je napouštění oleji, pro zkrytí vnitřních trhlinek. Relativně novou úpravou je vypalování za přítomnosti mědi (Cu Heated), kterým se z labradoritu získávají kameny červeně až oranžově zbarvené, bez hry barev, ale často s nazelenalou a namodralou brilancí-jiskrou, tyto kameny se téměř výhradně facetují a prodávají označené jako Andesin-Labradorit.
Imitace se na trhu běžně nevyskytují, jediné z čím jsem se setkal byly šedé skleněné korálky, ze dvou “částí”, kde na jejich styku vznilala modrá labradorizace (jsou poměrně hojné).