Záhněda / ID - ZAH-00/241 / Brus - Ovál, modifikovaný briliant / Hmotnost - 18,04 ct. / Rozměry - 20,5x14,6x9,8 mm / Čistota - VS / Barva - Hnědá / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika/Brazílie
Velká, broušená záhněda s pěkným, sytým odstínem, dobrou čistotou a bohatou jiskrou.
Brus - dobrý-velmi dobrý (viz foto). Fasetace - dobrá-velmi dobrá (viz foto). Vyleštění - dobré (velmi drobné nedokonalosti na povrchu, rozeznatelné až pod zvětšením, viz foto).
Všechny záhnědy v mé nabídce naleznete zde.
ZÁHNĚDA
Chemický vzorec - SiO2 (křemen)
Barva - hnědá - černá
Transparentnost - průhledný až neprůhledný
Hustota - 2,65 g/cm (2,64-2,68)
Tvrdost – 7
Lesk - skelný
Index lomu - 1,544 (o) / 1,553 (e)
Dvojlom - 0.009
Štěpnost - neštěpný
Lom - nerovný nebo lasturnatý
Houževnatost - křehký
Vryp - bílý, šedý
Rozpustnost - kyselina fluorovodíková
Záhněda je hnědá ("kouřová") odrůda křemene. Zbarvení se pohybuje od světle hnědé, šedavé až po hlubokou téměř černou. Může být i neprůhledný, ale téměř vždy je průsvitný, transparentní a to i ve svém nejtemnějším barevném odstínu (Morion). Nevýhodou je nedostatečná tvrdost (7), slabá brilance a lesk (odrůda křemene). Ale je široce dostupná a běžně se nachází i ve velkých bezchybných krystalech. Občas se vyskytuje smíchaná s citrínem nebo křišťálem v jednom kameni.
Barva záhnědy je způsobena přírodním ozářením křemene. Některé citríny mají někdy nahnědlý nádech, a tak může být kámen označen jako přechod mezi citrínem a "kouřovým křemenem."
Práce se záhnědou nebývá problematická, řídí se stejnými pravidly jako ostatní křemeny. Rizikem je nízká tvrdost a křehkost, hrozí nebezpečí poškrábání kamene a odštípnutí při neopatrném nárazu. Je nutné dávat pozor na vyšší teploty, např při pájení a leštění, poměrně snadno mění barvu, v žáru puká. Čistění v ultrazvuku je relativně bezpečné (pokud kámen neobsahuje trhlinky). U prstenů a náramků je vhodné volit ochranné zasazení.
Obecně se dá říct, že většina šperkařských kamenů je neošetřovaných, přírodních (pro širokou dostupnost). Ovšem rozšířené je i ozařování čirých křemenů, které touto úpravou získávají odstín záhnědy. Ostatní úpravy nelze vyloučit, ale oběvují se jen sporadicky.
Zcela běžně se vyrábí syntetický křemen i v odstínech záhnědy (hydrotermální metodou). Jinak jsou u broušených kamenů a kabošonů imitace spíše vyjímkou, většinou se jedná o sklo. U návlekového materiálu - korálků a briolet je ovšem situace zcela jiná, poměrně velká část návleků je pouze hnědě zbarvené sklo a v lepším případě syntetický křemenů. Z ostatních minerálů se imitace vyskytují vzácně, ale naopak se záhněda někdy vydává např. za Imperial Topas a jiné hnědé minerály.