Křemen-Růženín / ID - RZN-2057 / Brus - Kabošon, oboustranný / Hmotnost - 6,18 ct. / Rozměry - 11,8x10,6x7,3 mm / Čistota - Průhledný (lehce zastřený) / Barva - Světle růžová / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika
Jemně, pastelově zbarvený, přírodní růženín velmi dobré kvality leštěný do kabošonu. Kámen má efekt asterizmu ve formě šestiramenné hvězdy (u křemenů vzácný a většinou málo výrazný), na fotografiích se bohužel nepovedla lépe zachytit. Dobrá průhlednost a zaoblený spodek dává vyniknout pěknému, kolébavému vnitřnímu jasu.
Tvar - lehce nepravidelný. Vyleštění povrchu - dobré-velmi dobré.
Růženíny v mé nabídce naleznete zde.
RÚŽENÍN
Chemický vzorec - SiO2 (křemen) + příměs Ti
Barva - růžová, narůžovělá, oranžová
Transparentnost - průhledný-neprůhledný
Tvrdost - 7 (6-7?)
Hustota - 2,64-2,68
Index lomu - 1,544-1,553
Dvojlom - +0.009
Lesk - Skelný
Štěpnost - Neštěpný
Lom - nerovný nebo lasturnatý
Vryp - bílý, šedý
Rozpustnost - kyselina fluorovodíková
Růženín je populární odrůda křemene, jeho charakteristiclé růžové až oranžové odstíny jsou způsobeny příměsí titanu v chemické struktuře. Jako všechny křemeny neoslní brilancí, i lesk má slabší a je poměrně měkký, jeho největším kladem je jednoznačně růžové zbarvení a široká dostupnost. Přírodní zbarvení je většinou velmi lehké (velmi světlé), méně často až po střední růžovou a broskvovou, tmavší odstíny se nalézají jen velmi vzácně. Většina vytěženého materiálu je pouze neprůhledná, případně zakalená s nízkou čistotou - chybí mu průhlednost ostatních odrůd křemene. Růženín s hlubší barvou (zvláště v broskvových odstínech) a dobrou čistotou je vzácný a poměrně hodnotný. Vzácně se u něj vyskytuje i efekt kočičí oko a asterizmus (6-ti ramenná hvězda), který ale nebývá příliš výrazný.
Některé formy růženínu mohou při dlouhodobém vystavení silnému světlu vyblednout.
Je relativně křehký (zvláště inkludovaný materiál) a při zasazování rád praská. Opatrnost je třeba i při pájení a leštění, protože vystavením vyšší teplotě ztrácí barvu, zakaluje se a puká. Kameny z některých lokalit mohou vystavením Čistění v ultrazvuku je poměrně bezpečné, ale to samozřejmě platí pouze pro kameny bez trhlinek a jiných výraznějších vad. Běžné zlatnické chemii odolává bez poškození, lepta ho pouze kyselina fluorovodíková.
Fasetované drahé kameny růženínu (zvláště světlejších odstínů) bývají většinou zbarveny přirozeně a nejsou jinak ošetřovány. Ovšem vypalování (Heated) se provádí také poměrně často. U kabošonů a korálkového materiálu je difuzní dobarvování – ponořením do barvy zcela běžné a v cenově dostupném materiálu zcela převládá, (občas jsou patrné skvrny po zbytcích barvy, připadně výrazněji zabarvené dírky či trhlinky).
Jako u všech křemenů jsou velmi časté syntetické křemeny-růženíny (vyrobené hydrothermální metodou), ale v poměru k ostatním odrůdám nejsou tak časté. Vzhledem k dostupnosti materiálu nebývá často imitován jinými minerály, vyjímaje obarvený obecný-bílý křemen (ten je naopak velice hojný a u korálků a kabošonů zcela převládá). Poměrně často používanou imitací je růžové sklo a opět je velmi časté hlavně u korálků. Růženín se občas vydává za hodnotnější drahokamy, většinou za turmalín-rubelit a morganit a poměrně časté je i jeho přimíchávání do lotů (balíčků) těchto minerálů.