Platba předem | |
Optimální doprava dle prodejce | 150 Kč |
Jemný luxusní česanec hnědé alpaky a divokého hedvábí tussah. Směs materiálů v krásném přirozeném melíru pro milovníky přírodních odstínů bez přidaných barviv.
Pro předení, plstění a další textilní techniky.
50% alpaka 50% divoké hedvábí tussah
POSLEDNÍ KOUSEK!
O materiálech
Lama alpaka
Vlna alpaka je získávána ze srsti domestikovaných lam alpak, které se chovají v Jižní Americe ve výškách přes 4000 metrů nad mořem. Nepříznivé podmínky velkých nadmořských výšek (střídání chladu v noci a horka ve dne) způsobily, že tato vlna výborně izoluje jak od chladu, tak horka dokonale udržuje tělesné mikroklima. Vlna alpaka je tradičně využívána indiány k výrobě teplého oblečení a dalších textilních výrobků.
Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg. Alpaka je hřejivější než ovčí vlna a je velmi odolná neplstnatí, málo se sráží a málo se mačká.
Divoké hedvábí tussah
Divoké hedvábí má přírodní jemně nažloutlý odstín a jeho vlákno je silnější než vlákno pravého hedvábí mulberry. Je hedvábně lesklé, jemné, pevné a má příjemné vlastnosti: chrání před změnami venkovní teploty - v létě příjemně chladí a v zimě hřeje, je vzdušné a pohlcuje škodlivé UV paprsky.
Vliv hedvábí na zdraví
Vlákno z přírodního hedvábí je velkou zásobárnou proteinů, obsahuje mimo jiné až 18 druhů aminokyselin, z nichž některé napomáhají regeneraci tělových buněk. Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk, učinně působí proti kornatění cév, a tím i proti stárnutí a některým nemocem.
Proč si vybrat divoké hedvábí tussah?
K výrobě 1 kilogramu hedvábí je potřeba asi 2 až 3 tisíce kokonů, jejichž tvůrci a obyvatelé - larvy bourců morušových - nikdy nedosáhnou stádia motýla a jsou usmrceni před vylíhnutím. Divoké hedvábí tussah je výměšek bource dubového a získává se z kokonů až po vylíhnutí motýlů. Z etických důvodů tedy nabízíme právě hedvábí tussah.
Historie hedvábí
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.
zdroj historie hedvábí: Wikipedie