Šátek háčkovaný z mojí ručně předené příze. Spotřeba cca 250g nebo 1300m.
Pochlubte se se svými výtvory! Za fotku vašeho výrobku z mojí příze,kterou můžu použít na siociálních sítích, máte u mě slevu na další nákup.
Něco malinko o mě můžete zkouknout zde: https://www.fler.cz/magazin/muj-kreativni-svet-pshedoo-2857
Veď mne, ty jemné světlo Světlo,
veď mne temnotami, které tísní.
Noc je temná, domov je daleko.
Veď mne, jemné světlo.
Veď mne kupředu!
Upevni mé kroky.
Neprosím tě, abych viděl příliš do dáli.
Stačí, abych viděl právě na jeden krok,
na ten první krok.
Veď mne kupředu, jemné světlo.
Nebyl jsem vždy takový jako teď,
ani jsem tě vždy neprosil,
abys mne vedl kupředu.
Rád jsem si sám vybíral cestu,
chtěl jsem dobře vidět kupředu.
Teď mne ale vedeš kupředu ty sám!
Měl jsem v oblibě jas dne
a silnější než bázeň byla pýcha,
která ovládala mou vůli.
Pane, nevzpomínej na minulá léta!
Tak dlouho mi žehnala tvá síla.
Rád bych se nechal vést kupředu přes pole a mokřiny,
skaliska a řeky až do okamžiku, kdy skončí noc,
a já budu smět zrána vnímat,
jak se na mne usmívají ti,
které jsem tak dlouho miloval
a které jsem načas musel oželet.
(John Henry Newman, Veď mne, jemné Světlo)
Ahoj, jsem Iva. Žiji v malém městečku v České republice uprostřed lesů. Předu ručně vlnu na kolovrátku. Barvím vlnu, protože se mi líbí neobvyklé odstíny, kterých tak můžu sama dosáhnout. Miluji vlnu pro všechny její úžasné vlastnosti. Mám ráda jemnost a příjemný pocit z přírodní příze. Ráda pletu, protože to zklidňuje mou mysl. Chtěla bych se podělit o tuto vášeň pro vlnu s vámi. Prosím užijte si mé příze!
Když jsem, díky svým malým dětem, odešla z trhu práce, obrátila jsem se ke svému nitru. Tam jsem našla kreativitu ve formě práce s vlnou. Avšak s duchem prudce nezávislým na tradiční práci, peněžními a módními omezeními.
Jdu tam, kam mě vede vlákno vlny, nechávám se vést svým instinktem, v naprosté svobodě a nezávislosti, bez příkazů a termínů. Putování je můj motor bez přímek a bez jistot ..
Ovce a jejich vlna mě vždy fascinovala svou až tázračnou schopností zahřát a změnit v podstatě jakékoliv počasí na přájemné až romanticky krásné. Vlna vám vytvoří domov kdekoliv a kdykoliv. Díky studiu archeologie vím, jak důležité místo vlna v naší historii zaujímala. Je to skutečně díky ovcím, kde několik generací mých předků žilo a přežilo extrémní zimu a mizerné podmínky způsobené vládnoucí třídou.
Ovce vždy dávaly množství produktů, které jsou i dnes součástí naší kultury. Nejen maso a mléčné výrobky. Ovce hnojí pastviny, bez kterých by naše krajina nebyla barokně tajemná a přitažlivá už na první pohled.
Mám tedy velký respekt k vlně a tento materiál pro mé výrobky pochází z domácích zdrojů, které by jinak skončily v na hnoji nebo v ohni. Skze mě se vlna vrací zpět k využití lidmi. Tak jak vždy bývala a být má.
Přeji vám krásný výlet do země mých bdělých snů.
Nespředená příze neboli unspun
Pokud neznáte nespředenou přízi (nebo předpřízi, jak se tomu někdy říká, anglicky UNSPUN YARN), v podstatě je to jen mykaná vlna, která ještě nebyla předena. Jak se to vyrábí, můžete nahlédnout prostřednictvím tohoto příspěvku, ale zde je několik hlavních rozdílů:
k vláknu není přidán žádný zákrut, díky čemuž je pletení mnohem jemnější (čtěte: trhá se snadněji než příze). To také znamená, že je lehčí a často měkčí než předená příze ze stejného typu/směsi vlákna.
pere se pouze jednou na rozdíl od spřádané příze, která se pere minimálně dvakrát (při barvení více), což znamená, že má více lanolinu a silnější ovčí vůni než jiné příze, se kterými jste zvyklí pracovat
Jeden plát má zhruba 100g a 300-350 metrů.
Můj vzorek : 20 ok a 32 řad = 10 cm drženo jednotlivě na 4mm jehlicích po blokování
15 ok & 25 řad = 10 cm drženo dvojitě na 5mm jehlicích po blokování
16-17 ok & 28 řad = 10 cm drženo spolu s mohérovým vláknem na 3 mm jehlicích po blokování
Doporučuji si udělat vlastní vzorek, aby jste si byla jistá.
Návod na údržbu: perte ručně ve vodě o pokojové teplotě, položte naplocho a usušte.
Na nespředené přízi je toho tolik, co milovat. Je lehká a vzdušná a pletenina, kterou vytváří, je neuvěřitelně teplá, aniž by byla příliš těžká. Je lahodně rustikální a ovčí, a zároveň je často mnohem měkčí než spřádaná příze se stejným obsahem vlákniny, protože je pružná. A je cenově dostupnější, protože jeho vytvoření vyžaduje mnohem méně kroků ve výrobním procesu.
Nespředená příze však může být také docela křehká a vím, že některé pletařky mají problém najít rytmus. Osobně zjišťuji, že když jen trochu zpomalím a procvičím si „mindful pletení“, nenarazím na příliš mnoho zádrhelů. Ale za posledních pár měsíců jsem sebrala pár tipů a triků, jak to usnadnit. Moje nepředená příze jsou poněkud jemnější než Plötulopi (oblíbená nepředená příze vytvořená z islandské vlny) a vyžaduje určitou koncentraci a pozornost, než si na ně zvyknete – ale je také o něco měkčí a vytváří pleteninu, která je hřejivá a vlněná a přitom neuvěřitelně lehká. a vzdušná.
UPOZORNĚNÍ: S touto přízí můžete plést, jak chcete - drženou jednou, drženou dvojitě nebo pramenem jiného vlákna (jako je mohér nebo alpaka). Kvůli nedostatku zákrutu v této přízi se však snáze roztrhne, pokud ji budete držet samostatně. Mám zkušenost že, pletení s jedním pramenem bylo možné, ale ne zrovna nejpříjemnější. Dvojité držení příze nebo mohérový pramen výrazně zvýší trvanlivost příze a také snadnost pletení.