Buďte vítáni,
Ale každou volnou chvilku beru do ruky jehlice, háček a klubíčka. Každé klubíčko je jedinečné, v ruce ho obracím, cítím jeho měkkost, přiložím ho ke tváři a vím, co z něho bude - svetřík pro miminko, čepička, šála pro maminku, deka pro babičku.... Nakoukněte sami a uvidíte, určitě si vyberete.
Pokud jste ale zvyklí prát v pračce na jeden program a máte velmi citlivou pokožku, vlna vás může překvapit i nemile.
Jak prát a žehlit vlněné oblečení?Vlna snadno ztrácí svůj tvar pokud jí neperete a nesušíte správně. Vlněné oblečení se vám také při nešetrném zacházení může lehce srazit o několik čísel. Vlna tolik nepohlcuje pachy, není nutné prát ji tak často jako například bavlnu. Svetr z merina či kašmíru stačí po večeru stráveném v zakouřeném baru nechat přes noc vyvětrat na vzduchu.
Vlny je mnoho druhů a každá má své zvláštnosti odrážející se i v péči o ni. Existuje ale několik univerzálních pravidel. Veškerá vlna (až na kašmír) patří do pračky pouze na nejšetrnější program na vlnu či ruční praní při použití speciálního pracího prostředku. Maximální teplota praní by měla být mezi 30° a 40°C. Vždy sledujte instrukce na štítku. Pokud nemáte odvahu na pračku (u kašmíru či mohéru), při ručním praní si dejte pozor na rychlé střídání teplot, které by mohlo obleček srazit. Co vám výrobce v piktogramech neřekne je, že se vlna nevěší – váhou absorbované vody by se vytáhla.
Vlněné výrobky se také nesmějí příliš ždímat, jsou velmi citlivé – pokud vám tedy na nějakém svetru nebo šále obzvlášť záleží, neždímejte jej raději vůbec, zbylou vodu vymačkejte froté ručníkem, vytvarujte jej, rozložte na rovnou plochu a nechejte pozvolna uschnout.
Při žehlení opět sledujte instrukce na štítku. Obecně by se dalo říci, že tenkým pleteninám s hladkým povrchem žehlení určitě prospěje – zahladíte jím případné náznaky žmolků a oděv se jím krásně vytvaruje. Kvůli žmolkování také vlna za žádných okolností nesmí přijít do sušičky.
Pár tipů na závěr:****************************************************************
Klubíčka, která pro pletení i háčkování vybírám, jsou od českých i zahraničních výrobců. Jsou velmi kvalitní, u každého mého výrobku pak najdete informaci o složení i původu materiálu, který jsem použila.
Většinou jsou to přírodní materiály - vlna, merino vlna, bavlna, len. Méně častěji pak akrylové příze ("umělina" mě moc neláká). Někdy je ale příze s příměsí akrylu moc příjemná a na údržbu snadnější.
Tady je seznam výrobců, kterých klubíčka mám moc ráda a používám je nejčastěji:
Vlnap Nejdek - certifikát OEKO-TEX
Niťárna Česká Třebová - certifikáty
DROPS Design Norway
- certifikát OEKO-TEX pro Baby Merino
- certifikát OEKO-TEX pro Big Merino
- certifikát OEKO-TEX pro Big Fabel
- certifikát OEKO-TEX pro Cotton Merino
- certifikát OEKO-TEX pro Cotton Light
Co je OEKO-TEX certifikát se můžete dočíst třeba tady:
//cs.wikipedia.org/wiki/%C3%96ko-Tex_Standard_100