Tohle přikázání mělo na LI největší úspěch, asi lidi mají taky rádi slaninu. Jakmile jsem vyrukovala s kynutým těstem, zájem dramaticky upadal. Třeba tady je jiné obecenstvo.

 

Sedmero přikázání dobrého textu… To druhé zní:
Plevelným, módním a opakujícím se slovům se vyhýbati budeš!


Nemám ambice naučit vás psát dobrý text na sítě, sama se to teprve učím, ale čas od času se písemně potřebujeme projevit všichni.

Spoustu lidí dokonce poslední dobou ze zálohy přepadá nezvladatelná touha napsat knihu Počítač .

Jenže začátečníci a flákači práce s textem se odkopou během chvilky.
Stejně jako já do každého slaného jídla bez ohledu na recept a tradici propašuju anglickou slaninu, jsou lidé, kteří…

☝ … jsou schopni i do nákupního seznamu do Lidlu narvat slovo „prakticky“.

☝ … bez toho času oblíbeného výrazu „narativ“ nebo „propisuje se“ nepopíšou ani sázení rajčat.

☝ … i čištění zubů je „o tom“ (o trpělivosti, o volbě správné tvrdosti zubního kartáčku, o pastě…).

☝ … věty spojují výhradně vztažným zájmenem „který“ a vytvářejí z nich dlouhé hady (Muž, který se bál výrů, nevycházel z domu, který stál na samotě u lesa, z kterého výři v noci vyletovali.). Jsou i jiná větná spojení. Nemluvě o tom, že i rigatoni nebo fusilli se pohodlněji jedí než nekonečné špagety (ty jsem původně radila lámat, ale ohradil se gastro odborník Bláznivý ).

☝ … dodávají svému textu vážnost cizími slovy (největší špek poslední doby jsem ovšem našla v knize uznávané autorky Vereny Kast: „Nejvíce identičtí sami se sebou jsou ti, kteří jsou schopni disonantní aspekty identity organizovat skutečně konsonantně, kteří pro sebe vždy umí najít společenské rezonanční rámce.“ Uměli byste složitou problematiku vysvětlit bez oborového žargonu česky svojí babičce? Udělejte to!

☝ … nedávají pozor na opakující se slova. Každý odstavec začínají „pokud“, nebo se text hemží četnými „totiž“ či ukazovacími a osobními zájmeny. „Stála u zrcadla a pročesávala si svoje vlasy“. Čí vlasy by „si“ asi pročesávala?

☝ … používají otravné zdrobněliny i v textu, kde nemají co dělat.

A CO S TÍM?

  Modlitba … Text si opakovaně přečtěte, ideálně nahlas. Možná při tom změníte i slovosledy.

  Modlitba … Do vyhledávače textového editoru zadejte výraz, který je vaší textovou „anglickou slaninou“ a po odhalení ho bez milosti vykostěte na minimum.


  Modlitba … Napsané dílo nechte odležet, už večer ho uvidíte jinýma očima.