A tak se narodily..

.. obaly na očkovací průkazy. Rychlá, stručná věta, ale víte, co jí předchází? Pokud ne, tak se pojďte podívat na to, jak to vlastně všechno funguje od úplného začátku.

 

Fáze 1 – Výběr materiálu

Znáte to – stojíte před přeplněnou skříní a říkáte, že nemáte co na sebe. Obdobně je to i u nás – nemám z čeho šít! Mám ráda jasné barvy, veselé motivy a soulad. U obalů pro děti je to navíc nutnost.

 

Tato fáze je jedna z nejdůležitějších a já si na ní dávám velice záležet. Vybrat krásné, kvalitní a odolné látky není tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Z 99% vybírám a nakupuji na internetu v ověřených obchodech, kde mají velký výběr a jsou tam na mě hodní. Málokdy se stane, že si tyto nákupy naplánuji, např. „Dnes odpoledne si v klidu uvařím kávu, sednu k notebooku a projdu si shopy“ - toto je naprostý ideál, který se mi za poslední rok stal asi jednou. Mám ráda adrenalin, práci pod tlakem, takže většinou ty momenty, kdy mě zachvátí nakupovací horečka, přicházejí v naprosto nevhodné chvíle (tchyně jede na návštěvu a už už klepe na dveře, chystám se k lékaři nebo kadeřnici a mám posledních 20 minut před odjezdem nebo když se muž poptává po večeři). Dám to, vždycky to dám, ale z tohodle času si do ceny asi nic počítat nemůžu.. to bylo vzdychání a rozvažování.. Objednávka odeslána a už jen čekám.

 

Fáze 2 – Blaho

Pošťačka troubí kolem půl 11, jiné dopravní společnosti píšou SMS v 7:01. Ať už mi putuje balík jakkoli, jeho příjezd domů je vždy oslavován a jeho přítomost vítáná s obrovskou radostí. To je ta chvíle, kdy ať se děje co se děje MUSÍM, PROSTĚ MUSÍM TEN BALÍK ROZBALIT. Opatrné řezání obalu, látky už se na smějí a faktura připomíná, že budu muset hodně zapracovat, aby se mi vložené náklady vrátily.

 

 

Fáze 3 – předzpracování

Všechny látky před zpracováním roztřídím podle barvy a připravím ve vaně lázeň o teplotě cca 60 °C, aby se vám obaly po prvním vyprání nezměnily ve vrtulník. Taky občas zjistíte, že hnědá opice se vám rozpustila do žlutých banánů - a oba poněkud zfialověli. Je lepší, když tohle zjistím sama, než aby mi to vracel zákazník a už se nikdy nevrátil.

Vzhledem k tomu, že nám přes zimu ohřívá teplou vodu kotel a muž není 4 dny v týdnu přítomen a topím buď já nebo moje maminka častokrát jako za dušičky, mnohdy musím využít rychlovarnou konvici, abych kýžené teploty alespoň částečně dosáhla. Nevadí, nic se neděje, na jednu várku potřebuji pouze 3 konvice o objemu 1,5 litru. V této fázi prvně využívám bezplatné dětské síly.

 

Fáze 4 – Sušení

Po řádném vykoupání nechávám látky nad vanou vykapat a následně je rozvěsím, opět podle barev (to není účel, ale úchylka) po sušáku a každý kus provoním. A zase čekám. Minimálně jeden den (doba sušení se opět odvíjí od přítomnosti mého muže doma a jeho topení).

 

Fáze 5 – Žehlení

No comment

 

Fáze 6 – Stříhání

Zde se snažím trefit se do nějakého kloudného programu v televizi, při kterém měřím a stříhám. A stříhám. A záda bolí a pořád stříhám. Oči bolí, sotva vidí a pořád stříhám.

 

Fáze 7 – Evidence

Každý obal má své čestné místo v sešitku, kam ho pečlivě zaeviduji – má přiděleno pořadové číslo, barvu podkladové látky a cenu.

Fáze 8 – Jdu na to!

Jeden vnější díl plus výztuha, jeden podkladový díl, štítek na jméno plus výztuha a štítek na logo. Žehlím, nažehluji, skládám, šiju opět podle barev a opět mám prostor pro zapojení dětské síly, která přináší, odnáší, podává a stávkuje.

 

 

Fáze 9 – Ach jo

Nafotit. Loni byl na mě Ježíšek tak moc hodný, že mi přinesl nový aparát. Sice i s návodem, ale kdo má všem těm zkratkám, pojmům a instruktážím rozumět? Ve finále je to asi jedno, protože jak není dobré světlo, nezachrání mě ani zrcadlovka ani stativ. Takže lovím světlo, kde se dá a stejně frčím na automat.

Fáze 10 – Opět sedím u PC

A třídím fotky. Dobrá, špatná, špatná, špatná, dobrá. Úprava v Piccase, export na menší velikost a hurá s tím na Fler. Popis, „míry váhy“, klíčová slova, barvy, cena. Cena = zásek. Kolik si za takový obal říct. Strávila jsem nad ním kolik času? U samotného šití asi 30 minut jeden kus. Je to moc? Jsem pomalá? A kde je ruční zapošívání nití? Kolik si počítat na hodinu? Kde je ale ten zbytek? Ten čas strávený výše uvedenými fázemi? Jak ho tam mám započítat? A kde je elektřina, voda? Když si za jeden obal řeknu 120 Kč, prodám ho? Kdybych si řekla 70 Kč, tak asi ano, ale vyplatí se mi to? Jsem na vážkách a nevím. Nakonec tam něco napíšu a jdu na další položku.

 

Fáze 11 – Radost

Bliká vykřičník a jsem radostná z objednávky obalu. Potvrzuji, uctivě děkuji a oznamuji, že odešlu do 5 pracovních dnů po přijetí platby na účet. Denně kontroluji jeho stav a když mi tam přistane platba, jsem mile potěšena, že se obchod zdařil, obal můžu připravit a odeslat.

 

Fáze 12 – Finišuji

Na obal dopíši jméno podle požadavku zákazníka, vyžehlím, zkontroluji, že je vše, jak má být, vytisknu fakturu ve dvou vyhotoveních (jednu posílám, jednu si nechávám), vytisknu adresu a průvodní dopis s poděkováním za nákup a informacemi k údržbě. Obal dám buď do celofánového sáčku nebo zabalím do designového papíru, připojím vizitku a malou drobnost, s korespondencí pro zákazníka vložím do plastové obálky, polepím adresami, sednu do auta a jedu na nejbližšší poštu vzdálenou 5 km.

 

Fáze 13 – Rekapitulace

Tahle fáze je krátká. Mám radost, že mi za objednávku jednoho obalu na očkovací průkaz na účet přistálo 134 Kč. Z toho je 89 Kč cena obalu s provizí, kterou na začátku příštího měsíce odevzdám a 45 Kč za poštovné.

 

Závěrem – všechny fáze mám ráda, některé méně, některé více. Některé si užívám do plných a některé oddaluji, mnohdy prokrastinuji, jindy nevím kam dřív skočit. Z malého koníčka se za tři roky stal obr kůň, u kterého odpočívám, tetelím se blahem i nadávám. Jo, mám ho ráda a když kolikrát nemám chuť a náladu vůbec na nic, zalezu si do pracovny, do svého světa a je mi dobře.