Téma školení: Aktivizace seniorů
Datum konání: 5.4. 2012
Místo konání: Marlin, s.r.o. , Křenová 52, Brno
Čas konání: 8:30- 14 :00 h
Lektorka: Bc. Renáta Bělohlávková
Úvod kurzu byl věnován teorii. Povídali jsme si o tom, jaký je postoj součastné doby ke stáří, jak se bude zvyšovat počet seniorů, jak se stáří dělí a projevuje, jaké kroky se vláda zavázala uskutečnit pro zlepšení a zkvalitnění života seniorů. Mě osobně překvapily některé údaje, svědčící o spíše negativním postoji společnosti k seniorům. Např. se dělal průzkum, kde se zjišťovalo, zda lidem vadí nejvíce např. bezdomovci, postižení…Na prvním místě byli senioři. Ani reklama k nim není příliš vlídná. Také domácí násilí na seniorech je zatím spíše skrytý problém. Přitom v roce 2050 budeme mít dvojnásobný počet seniorů a věk dožití se bude zvyšovat.
Závěr kurzu byl věnován praktickým ukázkám cviků vhodných pro seniory a ukázkám arteterapie pro seniory. Líbilo se mi, že cviky byly opravdu jednoduché, např. cvičení s gumou na židli, nebo protažení páteře v leže na podložce. Věděla jsem, že pohyb je pro seniory důležitý, ale nevěděla jsem, že konkrétně pro ně je opravdu velmi důležitý. Paní lektorka nám předvedla mnoho krásných výrobků, které se dají se seniory tvořit a to z dostupných materiálů- papír, polystyren, textil apod. a s minimálními finančními náklady. Mne zaujala např. technika enkaustiky. Také pro cvičení jsme používali např. levnou gumu z galanterie.
Celkově školení hodnotím velmi kladně. Dozvěděli jsme se o specifikám seniorského věku, konkrétní příklady jak seniory aktivizovat a motivovat. Diskutovali jsme např. o zapojování seniorů do dobrovolnické služby, spolupráci seniorů s mladými a s dětmi. Většina účastníků byli lidé, kteří pracují se seniory a o to byla diskuze přínosnější.
Za Sdružení Filia
Marie Graciasová
Administrativní pracovnice