V klubu Podpořme své prodeje soutěžíme každý měsíc na vybrané téma, tentokrát to bylo : NĚCO PRO ZAHŘÁTÍ
Horkých nápojů, z kterých můžete vybírat, je celá řada. Nejen děti potěšíte poctivě připravenou domácí čokoládou. Zkuste ji dochutit kořením, skvělá je troška skořice, kardamomu nebo špetka chilli pro odvážnější. Před Vánoci se hodí recepty na voňavý punč, klasikou je svařené víno - zkuste do něj přidat sušenou švestku, dodá mu šmrnc.
Příklady horkých nápojů :
Horký čaj
Tradici pití černého čaje, konkrétně tzv. „čaj o páté“, si spojujeme s Anglií. Tento zvyk pochází z roku 1840, kdy bylo mezi smetánkou obvyklé servírovat jen lehký oběd a večeřet až kolem osmé hodiny. Vévodkyně Anna z Bedfordu přemýšlela, jak zaplnit dlouhý odpolední čas, při kterém často pociťovala pocit hladu, a přišla s nápadem servírovat v tuto dobu čaj doplněný lehkým občerstvením. Později začala k této příjemné odpolední svačině zvát i své přítelkyně a nabídku rozšířila o různé sendviče a sušenky. Vrcholem celého setkání však zůstával čaj, který ostatním dámám rozlévala sama paní domu. Z této sešlosti se brzy stala módní záležitost oblíbená mezi lidmi z vyšší společnosti.
Rozmanitost punče
Nápoj, který má kořeny až v daleké Indii, a díky britským kolonistům se v 17. století rozšířil po celém světě, je punč. Jeho hindský název panča představuje pět ingrediencí, ze kterých se tento nápoj původně tvořil – alkohol, citrusové šťávy, cukr, voda nebo čaj a koření. Dnes se jeho receptura napříč kontinenty liší. V Německu je dělaný ze směsi několika ovocných šťáv a lihoviny či vína. V Mexiku se nazývá bláznivou vodou a vlastně není divu, neboť základ tvoří fermentovaná cukrová třtina společně s tequilou, nebo mezcalem. Doplněn je tzv. agua fresca, což je nealkoholický nápoj z ovoce, vody a obilovin. U nás je typické punč připravit z čaje, červeného anebo bílého vína, panáka alkoholu, ovoce, koření a cukru.
Grok
Při cestování mezi kontinenty po moři si námořníci často dopřávali čistý rum jako součást denního přídělu. Měl za úkol je zahřát a uvolnit v chladných zimních dnech. Stal se ale oblíbeným společníkem do takové míry, že to přinášelo více škody než užitku, a posádka byla často opilá a nedisciplinovaná. Příběh z roku 1740 pojednává o posádce Royal Navy, kde anglický viceadmirál Edward Vernon přišel s inovativním řešením a naředil rum horkou vodou. Vzhledem k tomu, že Vernon nosíval pláštěnku vyrobenou z grogrénu, dostal přezdívku "Old Grog", která se přenesla i na samotný nápoj. Tak vznikl grog – teplý nápoj s rumem, který si postupně našel cestu i k civilistům. Od 19. století byl pod tímto názvem známý i v Německu, odkud se rozšířil dále do světa.
Svařák, horký Aperol, horký cider, pečený čaj, irská káva, Bombardino, Kalimero a další.
Jen nezapomínejte na bezpečnost na horách, nepijte alkoholické nápoje pokud lyžujete!
PALETKA PRO TVOŘENÍ
na výrobku jsou povinné alespoň dva odstíny z nabízených barev - blankytně modrá, světle modrá, modrošedá, béžová a bílá
pozadí výrobku na hl. fotografii musí být v barvách paletky
Posuďte sami, jak se nám naše soutěžní výrobky povedly a oceňte svými hlasy ty nejlepší z nich.
Hlasovat můžete do 19. 1. 2025