Vítězka poslední soutěže jari.ticha vybrala pro další měsíc téma : Kaštany s barvami hnědá a bílá
Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.
Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely. Doma pak s nimi z kaštanů vyrábíme různá zvířátka a postavičky, věnce i další dekorace. Jádra kaštanů nám dobře poslouží také v rámci přírodní lékárny. Různě se nakládají na mazání, kterými si potom můžeme mazat bolavé nohy nebo žíly. To samé květy. I na různé otoky se používají, na hojivé koupele.
Kaštanová tinktura
Čaj z kaštanů by nikomu nechutnal, takže vnitřně se kaštany užívají jen ve formě tinktur. Kaštanová tinktura je blahodárná pro žíly, pružnost cév. Zabraňuje tvorbě křečových žil, hemoroidů, krevní nedostatečnosti. A zlepšuje stav při zánětech žil.
Koupele a mazání z kaštanů
Vně jírovec maďal působí podobně jako kostival lékařský. „Koupel z nastrouhaných kaštanů nebo z kaštanových květů se osvědčuje při různých pohmožděninách a podlitinách, přispívá k tomu, že se rychleji vstřebají. Kaštany je dále dobré naložit do mazání,“ radí Štěpánka Janoutová, známá bylinkářka, „potom mají hojivé účinky i na různé bolavé klouby, šlachy a svaly, které kaštanové mazání prohřívá. Můžeme do něj přidat ještě kořen z kostivalu nebo arniku.“
Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie. „Také jsem to slyšela,“ usmívá se bylinkářka při vzpomínce na lidovou magii, „na jedné přednášce ale zaznělo, že kaštany takhle prospívají pouze ženám a mužům energii naopak berou. Takže kaštany do postele pro jistotu jenom pro dámy. Obecně je příjemné nosit kaštan třeba v kapse a žmoulat ho, je to takové uklidňující pohlazení, relaxační pomůcka.“
Paletka pro tvoření :
Posuďte sami, jak se nám naše soutěžní výrobky povedly a oceňte svými hlasy ty nejlepší z nich.
Hlasovat můžete do 7. 11. 2024