Klubu Nestejných, inspirovaného A. Gaudím, končí zítra hlasování u historicky 1. kola soutěže, právě na téma díla A. Gaudího. Kdo jste tak ještě neučinil, pokochejte se a zahlasujte si zde.
A pokud by vás to zajímalo, přečtěte si něco o tom, kdo nás inspiroval, inspiruje a inspirovat vzdy bude:
Když se díváme na ty neskutečné křivky, formy, barvy, kombinace na domech Batlló, Milá, v parku Güell... jeden by řekl, že jejich tvůrce musel být pořádný divoch: přelom 19/20 století v Barceloně - velký rozkvět kultury, bohatých mecenášů, pořádný závan průmyslové revoluce - osvětlení na ulicích, kanalizace do starých domů, velké stavby. Bohatí barceloňané objevovali tajemství temných sálů kabaretů a slasti nových drog. To musel být čas, to se muselo žít!
To všechno se dělo, život byl nádherný, svoboda nekonečná.
V jejích turbulencích se jaksi ztrácel jeden nenápadný tichý muž - Antoni Gaudí.
Gaudí, chlapík nevalného zdraví (už v dětství onemocněl revmatoidní artritidou a silné revma mu ztrpčovalo celý život ) byl vlastně dost nespolečenský asketa. Žil sám, byl vegetarián (nikoliv z přesvědčení ale právě kvůli revmatismu), vystudoval architekturu a už od dětství (i to trávil sám, kdo by si taky hrál s pokřiveným a věčně bolavým, prostě divným, klukem) miloval přírodu, ze které čerpal téměř veškerou inspiraci pro svou pozdější tvorbu.
Svůj handicap vynahrazoval houževnatostí a sebekázní. Například na stavbu Sagrada familie docházel i přes bolavé klouby denně několik kilometrů pěšky až ze své rezidence v Parque Güell, celé dny trávil s dělníky na stavbě jako jeden z nich. Je cynickou hříčkou osudu, že ten, který celý život chodil pěšky svůj život ukončil pod koly tramvaje jen kousek od svého celoživotního díla Sagrada Familia. Navíc ho oblečeného v dělnických šatech nikdo nepoznal, po nehodě byl převezen do nemocnice pro chudé a tam po 3 dnech v anonymitě zemřel.
Celým jménem Antoni Gaudí i Cornet (1852 – 1926) byl katalánský (občas si můžete přečíst „španělský“, ale opovažte se to pronést nahlas v Barceloně nebo jinde v Katalánii a uvidíte ten tanec!) secesní architekt. Světoznámým se stal především díky už 120 let rozestavěnému chrámu Svaté rodiny neboli Sagrada familia.
Sagrada Familia, chrám, který se staví pouze z darovaných peněz (a proto jeho stavba trvá tak dlouho)
INTERIÉRY CHRÁMU:
CASA BATLLO
Po chrámu S. Familie asi nejznámějsí dílo – tady se Gaudí vážně vyřádil…
Na této adrese najdete skvělé snímky Domu Batllo:
Například:
https://cz.pinterest.com/pin/471470654713082264/
https://cz.pinterest.com/pin/501025527280800537/
INTERIÉRY A DETAILY CASA BATLLO:
Je nemožné vypsat vše, je naprosto zoufalé si myslet, že bychom mohli postihnout všechny detaily, které do svých staveb vtiskl tento velikán katalánské secesní architektury. Nezbývá místo na skvělý "Kamenolom" - dům La Pedrera, na jedinečný Parque Güell a na stovky dalších staveb v Barceloně, Katalánii i jinde po Španělsku. Tedy...pro dnešek. Ke Gaudímu se zajisté ještě někdy v budoucnu vrátíme - ne nadarmo jsme si ho v klubu Nestejných zvolili čestným předsedou!