O tom, co to je foamiran, můžete přečíst v předchozím článku.

Tentokrát se dozvíte o několika možných způsobech barvení foamiranu.

Foamiran lze barvit:

  • Uměleckými barvami (olejovými, akrylovými a akvarelovými).
  • Akrylovými barvami na textil.
  • Pastelem: suchým nebo olejovým.
  • Lakem na nehty, očními stíny, tvářenkou aj.

Každá varianta barvení má svá specifika.

Barvení foamiranu uměleckými barvami:

Olejovými

Cena – vysoká: kvalitní olejové barvy jsou drahé. Pokud si koupíte nekvalitní, riskujete, že místo krásného kvítku vytvoříte lacinou umělotinu.

Doba přípravy k použití / schnutí – dlouhá: olejové barvy schnou více než tři dny v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu. To znamená, že je třeba připravit si místo, kam se budou ukládat schnoucí komponenty, a obrnit se trpělivostí.

Umělecké možnosti – vysoké. Barvení kvalitními olejovými barvami umožňuje vytvářet jakékoliv efekty, které vás jenom napadnou.

Trvanlivost barvení – vysoká. Nevadí mu voda, výrobky se můžou mýt. Vystavovat ozdoby vysokým teplotám (30°C a více) nebo mrazu (-25°C a méně) se nedoporučuje: samotná pěna s výkyvy problém nemá, ale barva může reagovat (popraská nebo se sloupne).

Akrylovými

Cena – nižší než u olejových.

Doba přípravy k použití / schnutí – od 2 do 20 minut.

Umělecké možnosti – vysoké. Je pravda, že k tomu, aby se barvení akrylem povedlo, je potřeba získat cvik. Rychlé schnutí se z výhody může stát nevýhodou: třeba když se nestihne nanést barva, ale všechno už zaschlo.

Trvanlivost barvení – vysoká. Pravidla pro dlouhou životnost výrobků jsou stejná jako pro obarvené olejovými barvami.

Akrylovými na textil

Stejně jako u akrylových uměleckých barev. Vhodné je vybírat zejména barvy na textil. Jiné druhy, např. na tmavé tkaniny a kůži, na hedvábí atp., vytvoří buď příliš silný nebo příliš nevýrazný výsledek.

Akvarelovými

Cena – srovnatelná s olejovými. Samozřejmě je možné použít dětské-školní, ale pouze na trénování techniky.

Doba přípravy k použití / schnutí – závisí na množství vody, které bylo použito při ředění akvarelu.

Umělecké možnosti – vysoké: poloprůhledné, jemné barvení.

Trvanlivost barvení - nízká. Smývá se a stírá se rukama.

Barvení pastelem

Suchým 

Cena – závisí na kvalitě pastelu: existují levné značky nižší kvality a profesionální, které se cenou dají srovnat s olejovými barvami. Je možné vybrat si kompromisní variantu: kvalitu za rozumnou cenu.

Doba přípravy k použití / schnutí – nepotřebuje schnout, ale je třeba ještě použít fixativ, protože jinak by se vrstva pigmentu vydrolila nebo vymyla na prvním dešti. Někdy se jako fixativ používá lak na vlasy, jehož ochranné vlastnosti ale mají své hranice. Pokud děláte věnec, dekoraci, která se bude používat jenom v interiéru (například jako rekvizita při focení), bude stačit i lak na vlasy. Pro nošení na ulici je ale třeba hledat spolehlivější varianty.

Umělecké možnosti – vysoké.

Trvanlivost barvení - nízká. Může být poškozeno vodou, větrem a dokonce i dotykem prstu.

Olejovým 

Cena - je možné vybrat si kvalitu za rozumnou cenu.

Doba přípravy k použití / schnutí – pastel nepotřebuje schnout. Obvykle není potřeba používat fixativ. Pokud tónujete listy nebo okvětní lístky před formováním, část pigmentu může zůstat na prstech a žilkovači.

Umělecké možnosti – vysoké.

Trvanlivost barvení – nadprůměrná.

Akvarelovým 

Podobný olejovému, jen odolnost je nižší a déle schne (od půl hodiny do několika hodin). Variantou může být jeho použití s fixativem nebo lakem na vlasy.

Lakem na nehty, očními stíny, tvářenkou aj.

Tyto materiály raději odložte, pokud děláte práci na zakázku. Ale pokud jde pouze o experimentování, procvičování a hledání inspirace, v těchto případech se jejich použití rozhodně nezakazuje.