„Asambláž (z francouzského assemblage) je výtvarná technika, která dává dvojrozměrnému obrazu třetí, prostorovou dimenzi. Dalo by se říci, že je třírozměrnou obdobou koláže. Byla vynalezena dadaisty, používají ji i surrealisté, poprvé počátkem dvacátého století.
Plocha obrazu není pojednána pouze malířsky, ale jsou na ní navíc různými technologickými postupy fixovány další předměty nebo jejich části, např. lisováním, vázáním, svářením, nýtováním, lepením…“
Tolik nám o asambláži říká teta Wiki.
Prostě jde o obraz, v němž umělec zkombinuje podklad (často vlastní malbu) s dalšími materiály a vznikne tak trojrozměrné dílo. Použít lze naprosto jakýkoliv materiál od papíru přes plasty, dřevo, kamínky, přírodniny, až po kovy, stavební hmoty, součástky a části strojů, nábytku, či dokonce nedopalky cigaret nebo zvířecí trus - jednoduše fantazii se zde meze opravdu nekladou.
Velmi často se tak jedná o vstupní směs materiálů z říše odpadu, jemuž dá autor použitím v asambláži a spojením s dalšími, většinou nesourodými materiály a předměty, novou roli a myšlenkou či zakomponovaným příběhem navýší jeho cenu ve svém díle.
Samotný postup při tvorbě asambláže je velmi podobný tvorbě koláže, jen výsledek není plochý. Může se také jednat o objekt v prostoru, který není upevněný k žádnému podkladu, toliko volně zavěšený.
Původní název této výtvarné techniky "assembler" znamená "sestavit", což zcela vystihuje charakter výsledného díla, kteréžto si každý opravdu může vytvořit podle svého gusta.
Jedinou podmínkou je snad bezpečné přichycení použitých předmětů a částí k podkladu, aby nedošlo k jejich uvolnění, opadávání a případně následným úrazům.
Jmenovat autory známých asambláží by bylo nošením dříví do lesa; rozhodně nejsme odborníci a kdo chce hledat, jistě najde v síti plno krásných klasických i avantgardních příkladů.
Přesto jsme se tentokrát rozhodly v rámci klubového téma asambláž vyzkoušet.
Výsledkem však není přímo hmotný obraz, ale pouze fotografie vybraného a pečlivě sestaveného souboru zvolených předmětů. Tato osobní dílka tak vlastně charakterizují každou z nás naprosto osobitým způsobem. Netrvaly jsme ani na malířských technikách a podkladech – většina z nás totiž používá spíše šicí stroj, nežli štětec a barvy.
Od zadaného námětu k vlastnímu nápadu a jeho realizaci však vedla jednoznačně hravá tvůrčí cesta – někdy dlouhé rozmýšlení (které trochu rozbouřilo klid mezi ušima :-)), jindy to byl okamžitý nápad při pohledu na pracovní stůl.
Vybrat, sestavit a rozmístit komponenty tak, aby obraz měl myšlenku, příběh, hlavu a patu, a pak už „jen“ vyfotit.
...Nooo, po pravdě, ono to focení také nebylo jen tak šupšup, ale výsledek je většinou překvapivě milý až úsměvný.
Toto téma se obešlo bez zadané palety, barev a témat, tvořily jsme tak trochu „na divoko“. Jak se nám dařilo, to už posuďte sami...
Eva etomatelier2 svoji asambláž doslova vařila - její TORObrouk Maximus domácí zmátl i za krátkou dobu své existence nejednoho pozorovatele :-)
Romana aSnilek nachytala do sítě mořské poklady,
poté pozorovala včely na louce,
dokonce zvládala i včelí rojení,
aby posléze se svých voskových kamarádek vytvořila včelí svíčku s drahokamy.
Dana D.FELIX nám poslala pohlednici od moře,
a připravila rychlou letní večeři v duchu středomořské kuchyně.
Anina Hanna.H se zasnila, protože má už prázdniny na dohled
Tereza teruber nechala vykvést veselou kytici z klubíček
Tereza Muzikanti sobě si pohrála s kontrasty v kuchyni.
Mirka RE-NATUS vykouzlila mandalu všedního dne z předmětů, které ji obklopují a které používá,
...a na závěr tvorby se ponořila do tiché večerní meditace.
Tak už víte, který "obraz" byste si pověsili doma na stěnu ?
Tentokrát (s jedinou výjimkou) NEnajdete naše díla v nabídkách jednotlivých obchodů členek klubu, ale možná - budete-li hodně chtít, vyslovíte přání a domluvíte se s autorkou...
My jsme si v každém případě pěkně pohrály a doufáme, že se naše asambláže líbí i vám.
Děkujeme za všechny návštěvy i milé komentáře či postřehy - zde i v profilech členek.
Přejeme vám krásné léto a bezpečné návraty z cest. PŘÍŠTĚ se opět sejdeme na konci prázdnin a my se na to těšíme už teď... :-)
Pro klub 100x jinak připravila RE-NATUS – Miroslava Šmídová