Mnozí z vás už o tomhle celosvětovém fenoménu slyšeli... Ale těm, kterým slovo "postcrossing" nic neříká, je určen tento článek.

Postcrossing je celosvětový projekt, v němž odesíláte pohlednice náhodným uživatelům, a na oplátku obdržíte pohlednice i vy. Uživatelé se registrují na stránce www.postcrossing.com a vytvoří si zde profil, kde uvedou svoji adresu. Od této chvíle mohou posílat pohlednice do světa a to počítačem vygenerovaným uživatelům.

Na pohlednici je nutné vždy uvést speciání číselný kód (tzv. ID), protože bez něj není možné pohlednice zaregistrovat. Pokud vám tedy systém vygeneruje uživatele z Portugalska, pošlete mu pohled s ID kódem, a tento adresát, jakmile mu pohlednice dojde, kód zadá na stránkách www.postcrossing.com a tím pádem se pohlednice prováže. Adresát zadává nejen kód ale zpravidla připojuje i krátkou zprávu. Poté se můžete podívat, jak dlouho pohlednice putovala a kolik urazila kilometrů...

Projekt postcrossingu je velmi jednoduchý, a je k němu potřeba jen pohlednice, známka a znalost nějakého světového jazyka. Cena známek se liší podle toho, zda jde pohlednice do Evropy (32,- Kč) či jiných zemí (37,- Kč). Vždy je dobré ověřit si, zda je pohlednice správně ofrankovaná. Jakými jazyky vládnete si můžete v profilu nastavit. Stejně tak je dobré v profilu napsat něco krátkého o sobě, jaké pohlednice preferujete, jaké naopak dostávat vůbec nechcete. Dát jiným uživatelům vědět, co máte rádi a co byste se chtěli dozvědět vy od nich, je vždy velmi vítané a usnadní to konverzaci. 

Ať už vás k postcrossingu vede filatelie, sběratelství pohlednic, či zkrátka radost z odesílání a přijímání pohlednic, je dobré mít na paměti, že postcrossing není jen o vyměňování pohlednic, ale především o sdílení. Nebojte se na pohlednici napsat něco o sobě, co máte rádi, co je na pohlednici a na známce, zda jste byli zemi adresáta a co se vám tam líbilo... Možnostem se meze nekladou a taková pohlednice potěší víc, než jen "Hello, happy postcrossing, bye". Pokud vy nebo adresát pohlednici nascanují/vyfotí, pak se zobrazuje i její podoba. Nikdy se však nesmí zvěřejňovat textová strana s adresou!

Na stránkách www.postcrossing.com si můžete nastavit, zda si přejete odesílat pohlednice v jeden okamžik do stejné země, či nikoli. Rovněž si můžete nastavit, zda máte zájem o tzv. swapy (kdy se s uživatelem můžete domluvit na výměně pohlednice, atp.). Rovněž si můžete prohlížet galerii pohlednic a podívat se, které země jsou v postcrossingu nejaktivnější... Nemůžete ovlivnit, do jaké země budete pohled zasílat, ale nejčastěji se jedná o Německo, Rusko, Finsko, USA, Holandsko... ČR je na hezkém 11. místě nejaktivnějších postcrossingových zemí.

Pokud s postcrossingem začínáte, pak vězte, že se v systému začne generovat vaše adresa až poté, co vy sami odešlete pohlednici a adresát ji zaevidujete. To může trvat pár dní i měsíce. Proto nezoufejte, pokud vám ihned nepříjde pohlednice na oplátku. Dobré je také vědět, že někdy pohlednice zkrátka nedorazí, adresát nemá možnost pohlednici zaregistrovat a tato pohlednice tzv. expiruje. Tohle se stává a je potřeba s tím počítat, i když musím říct, že počet expirovaných pohledic je velmi malý.

   

 

Teď už o postcrossingu víte vše a můžete se do toho pustit :) 

Najít si pár minut času, sednout si ke stolu, vlastnoručně napsat pohlednici... Takovou, která potěší svého adresáta, ať už žije ve vedlejší vesnici nebo na druhém konci světa. Takovou, která je barevná, netradiční a dělaná s láskou. Takovou, díky které se na okamžik zastavíte a užijete si tu chvíli… Třeba jednu z těch, kterou jsme vytvořili my…   

HAPPY POSTCROSSING!