VÍTEJTE!
Jmenuji se Lenka Karlíková a v tomto flérovém obchodě najdete produkty mé malé brašnářské dílny. Jedná se zejm o produkty z pravé přírodní tříslem činěné kůže, ale také o produkty z alternativních a inovativních materiálů, jako je např. Pinatex či pratelný papír. Chcete-li se o těchto materiálech dozvědět více, otevřete si informace v záložkách výše!
S kůží pracuji, protože je mi líto věcí na jedno použití, které po velmi krátkém okamžiku své slávy končí mezi odpadky. Kůže- zejm. pak pevná přírodním tříslem činěná - je přírodní materiál, který má nepřekonatelné vlastnosti co do trvanlivosti. Dobře vyrobený kožený výrobek Vám při správné péči (ač možná s drobnými opravami) může vydržet i celý život. Kožené výrobky z mé dílny pro Vás vyrábím komletně osobně a ručně od návrhu po poslední steh. Důraz kladu na poctivé řemeslné zpracování, ale i na co možná největší šetrnost k přírodě. Hledám lokální a alternativní zdroje materiálu. Dělám vše proto, aby při zachování co nejšetrnějších vstupů mohl vzniknout výrobek, který ve Vašich rukou a na Vašich ramenou budu potkávat ještě za mnoho let.
Objednané výrobky balím do čistě papírových obalů. Pouze v sezóně nepříznivého počasí někdy použiji i torchu plastu z důvodu ochrany produktu. V takovém případě se vždy jedná o materiály recyklované - znovupoužité.
A z čeho u mne můžete vybírat?
Z kožených výrobků klasické brašnařiny, ale jednoduchého designu (záměrně se vyhýbám zipům, látkovým podšívkám a složitým kováním. Jednak mám ráda jednoduchost a druhak to jsou prvky, které snižují trvanlivost výrobků a špatně se opravují) a z výrobků z inovativních ekologicky šetrných materiálů.
V obchodě najdete:
Peněženky:
Kabelky:
Boty (momentálně na prodej nevyrábím):
Pánské brašny a brašničky:
Ledvinky:
Hry a hračky:
Pouzdra:
Náramky:
Výrobky z pratelného papíru
Pratelný papír je kologicky šetrný materiál s vlastnostmi na pomezí tenké kůže a papíru (někdy se mu také říká leather paper). Jedná se o papír napuštěný přírodním latexem, terý způsobuje, že papír lze pakovaně prát, aniž by se roztrhal nebo rozmáčel.
Výrobky z Piñatexu:
Piñatex je další ekologický a navíc sociálně zodpovědný materiál, který se vyrábí z vláken ananasových listů, tedy vlastně ze zbytkového odpadního materiálu při produkci ananasů. Je to lehký a velmi zajímavý materiál vhodný jako veganská alternativa kůže.
A to není zdaleka vše. ....Mrkněte se ;-).
Přeji Vám inspirativní a zábavné nakupování.
Lenka Karlíková
ARCHÉ...
Slovo arché pochází z řečtiny a jeho význam je "pralátka" . V podání řeckých filosofů nešlo o výrobní materiál, nýbrž o nejpůvodnější látku, ze které vše pochází a do které se zase vše vrací. Mě se ale tento dvojsmysl líbí.....kůže je skutečně pra-materiál, člověk ji používá, kam až paměť lidstva sahá. Déle pracujeme snad už jen s kameny a dřevem....to abychom mohli kůži opracovat ;-) - na oděvy, na střechy obydlí, na lůžka a přikrývky, na nádoby, na boty, ozdoby, hry......v dávnější minulosti vždy s úctou ke zvířatům, z nichž pochází.....
O KŮŽI....
Ke kůži chovám úctu a obdiv - je to archaický až archetypální a zároveň naprosto nadčasový materiál. Kůžej e stále moderní a nepřekonatelná co do trvanlivosti výrobků . Nikdy nemůže vyjít z módy a být zbytná. Zacházím s ní s úctou a pamatuji na její organický původ.
K výrobě kožených produktů používám vždy výhradně pravou přírodní tříslem činěnou kůži, kteru sama barvím českými barvami. Většinou se jedná o hovězinu, ale jako jedna z mála k výrobě používám také tříslem čiěnou koziku a skopovici. Tyto materiály vyhledávám jednak proto, že jsou krásné a svou povahou jemnější, než hovězina, ale také proto, že oproti pro činění efektivnějším (silnějším a větším) hovězinám, kozinky a zejm. skopovice častěji knčí bez využití na kafilériích.
Organickým původem kůže je také dané, že jsou na ní občas drobné jizvičky či jemné škrábance. Jsou její přirozenou součástí a nejedná-li se o opravdu velkou nebo zejm. funkční vadu, beru je jako prvek, který výrobkům dodává na osobitosti . Ze stejného důvodu ráda občas používám i přirozený tvar krajů vyčiněné kůže
Odstín kůže se časem a používáním mění. Na aktuální podobě Vašeho výrobku s tak sami podílíte každým dotekem či laskavou péčí ;-).
PÉČE O KOŽENÉ VÝROBKY:
PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA:
Kůže má sama o sobě velký potenciál být velmi trvanlivá. To je také jeden z důvodů, proč nás provází již po desítky tisíc let a nikdy své místo neztratila. Přesto, že je trvanlivost její základní vlastností, můžete ji u svého výrobku výrazně podpořit správným zacházením a péčí. Opečovaný výrobek se Vám kromě delší životnosti odvěčí i tím, že se mu vrátí jeho zašlá krása.
Máte-li pocit, že nevíte jak na to, můžete zjednodušeně vycházet z předpokladu, že kůže Vašeho výrobku funguje podobně, jako Vaše vlastní pokožka, jen je ochuzena o vnitřní péči. Tato péče jí tedy
s určitou pravidelností musí být dodána zvenčí. Pohybujete-li se v mrazivém počasí, na přímém slunci či v prostředí, kde se výrazně střídají teploty či vlhkost, Vaše pokožka vysychá a má tendenci tvořit všelijaké prasklinky a nejinak na tom je i kůže Vašeho výrobku. Abyste tomu zabránili nebo nejlépe předešli, stačí se starat o to, aby kůže…ta Vaše i ta na botách či kabelce, zůstávala vláčná. V případě kožených výrobků Vám k tomu dobře poslouží balzám k tomu určený.
Balzámů určených k péči o kožené výrobky je na trhu velká spousta. Mým doporučením je volit ty, jejichž složení je v podstatě jednoduché a vystačí si se třemi až čtyřmi složkami. Parfém Vaše kabelka nijak zvlášť neocení. Lépe jí udělají přírodní složky jako včelí vosk, lanolín či některé přírodní oleje! U těch je ale dobré být opatrný a zkontrolovat si, že konkrétní balzám s konkrétním olejem nemění barvu výrobku způsobem, který byste si nepřáli. Pokud netrváme na čistě přírodní variantě, bývá součástí balzámů zpravidla lékařská vazelína a terpentýnový olej.
Z českých produktů můžete např. zvolit balzám BANG UNIVERSAL.
Aplikace: Balzám naneste na měkký hadřík či houbičku a krouživými pohyby rovnoměrně roztírejte po celém povrchu produktu včetně linií šití (POZOR: i nitím promazání svědčí!). Balzám Roztírejte tak dlouho, dokud ho kůže přijímá. Pokud Vám někde vznikl přebytek, který už se nevstřebává, setřete ho papírovým ubrouskem. Kůži pak nechte ideálně alespoň deset hodin odpočívat. Pokud chcete zlepšit impregnační efekt, můžete po deseti až 12 hodinách celý proces zopakovat.
ŠKRÁBANCE:
Přirozenou vlastností zejm. hlazené kůže je tendence ke vzniku rýh a škrábanců. Často stačí i poměrně málo intenzívní kontakt s nějakých ostřejším předmětem….kamínky na omítce domu, o který se opřete, nehty, klíči atp. Pokud na svém tašce, kabelce či pouzdru shledáte nepříjemné množství podobných škrábanečků a nejedná-li se o hluboká poškození, nemusíte věšet hlavu. I zde Vám pomůže promazání balzámem a rozleštění hadříkem. Produkt může po chvilce takové péče rozkvést znovu o mnoho procent. Promazání navrátí povrchu hloubku barvy a jednotný vzhled.
ZNEČIŠTĚNÍ:
Čištění kožených výrobků: Stane-li se ta nepříjemnost, že se Váš kožený výrobek znečistí, je třeba zvážit pomoc odborníka. Jde-li o malé znečištění např. od bláta či jiné neagresivní špíny, je možné použít jen velmi jemně mýdlovou pěnu a lehce navlhčený hadřík nebo houbičku (Pozor - nikdy nepoužívejte ostrou stranu houbičky ani velké množství vody!) a špínu oparně odstranit. Jde-li o komplikovanější znečištění, je lepší vyhledat odborníka. Kožené výrobky nikdy neperte ani celé nenamáčejte. Voda jim dělá velmi nedobře a často, zejm. u ručně barvených produktů z tříslem činěné usně může způsobit vznik skvrna a znehodnocení povrchu.
Specifický tip pro některé druhy znečištění je, že je můžete vyzkoušet odstranit gumou na gumování. Dejte ale pozor, aby nebyla barvená a sama nezanechávala skvrny.
PROMOČENÍ:
Vždy je dobré se s koženými výrobky vyhnout vodě a zejm. pak jejich kompletnímu promáčení. Voda a následné vysušování způsobuje přesušení, puchření kůže, barvené změny či změnu dalších optických vlastností povrchu. Pokud s Vám ale i tak stane, že výrobek např. promokne, vždy je třeba ho dát při první možné příležitosti vyschnout ideálně na suché a ne příliš teplé místo. Pokojová i mírně chladnější teplota je optimální. Nikdy nesušte kožené výrobky v zájmu urychlení na topení, fénem či jinými zdroji intenzívního tepla. Kůže potřebuje vysychat jistě ale pozvolna!
USKLADĚNÍ:
Kožené výrobky skladujeme vždy na suchém a temném místě. UV záření způsobuje tmavnutí kůže a vlhkost růst plísní. Pokud produkty skladujete v obalech či krabicích, volte vždy prodyšné materiály. Pro dlouhodobé skaldování nepoužívaných nebo sezónních výrobků je dobré výrobek vždy očistit, ošetřit balzámem, nechat alespoň den či dva odpočinout a teprve potom uskladnit. Pro zachování tvaru výrobky uskladňujeme vyplněné, např. zmačkaným papírem do optimálního tvaru.
PŘEJI VÁM, ABY VÁM VAŠE KOŽENÉ VÝROBKY BYLY VE SVÉ FOTELNÉ A NADŠČASOVÉ ELEGANCI SPOLEHLIVÝMI A STÁLÝMI POMOCNÍKY V NESTÁLÉ DOBĚ.
Za značkou Arché se skrývám já, Lenka Karlíková, vystudovaná učitelka výtvarné výchovy, dlouholetá lektorka ekologické výchovy,drobná živnostnice, brašnářka a trochušvec (genderově správně by to bylo asi švecka?)a matka dvou malých dětí.
Vyrábím, protože ruční tvorbu věcí každodenní potřeby považuji za užitečnou, krásnou a smysplnou činnost. Vyrábím z kůže, protože miluji věci, které vydrží a mají generacemi prověřenou tradici. Vyrábím z nových alternativních materiálů, protože šetrné inovtivní projekty jsou pro mě inspirativní a těší mě je podporovat a šířit. Mám ráda paradoxy, pravěké a archaické motivy, neobvyklá spojení a osobitost.
Šiju ručně, protože je to nejlepší a nejpevněšjí způsob, jak dva materiály spojit k sobě a protože to čistí hlavu. Barvím ručně, protože jedině tak mohu dosáhnout měkkých barevných přechodů, které jsou pro naše oči přirozené. Tvořím vlastní střihy, protože mi to umožňuje vycházet maximálně vstříc Vašim potřebám i svému vkusu. Zakládám si na pečlivosti, nikoliv na dokonalosti. Mám ráda tvary a barvy, které tvoří příroda.
Pokud byste o mě chtěli vědět víc, navštivte mě v mé malé dílně na Starém Barrandově, nebo čtěte mezi řádky v mých peněženkách, brašnách a kabelkách!
Krásný den!
PINATEX
Piñatex je další z řady alternativních materiálů na našem trhu. Je to materiál velmi žádaný, moderní a oblíbený i mezi známými značkami, který svými vlastnostmi a možnostmi využití připomíná kůži.
Jedná se o netkanou textilii vyrobenou z listových vláken ananasů, tedy ze zbytkového materiálu, na povrchu s tenkou vrstvou z přírodního polyuretanu, Tento polyuretan neobsahuje těkavé sloučeniny a je v souladu s nařízeními REACH. Materiál je stoprocentně veganský (schválený PETA), barvený pigmenty s certifikací GOTS. Pokud všem zkratkám nerozumíte, nic si z toho nedělejte…zkrátka a jednoduše jedná se o materiál šetrný k životnímu prostředí a také sociálně odpovědný. Základ pro jeho výrobu se pěstuje na Filipínách, kde je výrazným zdrojem příjmů pro místní obyvatele. Sociální rozměr je jedním z hlavních důrazů firmy Ananas Anam. Konečná úprava a distribuce materiálu probíhá ve Španělsku a v Itálii.
PÉČE A ČIŠTĚNÍ
MALAI
Materiál:
Malai je 100% přírodní materiál připomínající kůži nebo pratelný papír. Je ale velmi osobitý a jeho výroba je ukázkou dobře fungujícího a ekologicky šetrného řetězce úkonů, jehož výstupem je funkční, a přitom kompletně rozložitelný přírodní materiál. Základ Mälai tvoří bakteriální celulóza – tedy přírodní polymer produkovaný několika druhy bakterií do kterého se přidávají přírodní vlákna zejm. z kokosu.
Původ:
Hlavní roli při vývoji Malai sehrála slovenská rodačka Zuzana Gombošová, která začala s bakteriální celulózou experimentovat během studií na londýnské univerzitě Central Saint Martins. Poté přesídlila do Indie a ve spolupráci s indickým produktovým designérem a „makerem“ Susmithem vyvinula finální podobu materiálu, který od roku 2018 dodává na trh pod značkou Malai malá firma o deseti zaměstnancích z jihu Indie. Od té doby si Malai našlo své uživatele po celém světě. Dopravní řetězec materiálu je velmi přímý, Za Arché nakupujeme materiál přímo od výrobce.
Péče:
Materiál má životnost 4–8 let s ohledem na účel použití a péči. Je vhodné o něj pečovat pdoobně jako o kůži. Nevystavovat ho prudkému teplu ani vlhku a pravidelně ho mazat přírodními přípravky na kůži z včelího vosku nebo kokosovým olejem.
PRATELNÝ PAPÍR (Snappap)
Pratelný papír (leather-paper, snappap) patří do řady inovativních materiálů, které se kromě krásného designu a překvapivých vlastností pyšní také ekologickým ohledem. Vyrábí se totiž z udržitelných a recyklovatelných materiálů: papírových vláken a přírodního latexu(podrobnosti si ale výrobci rádi nechávají pro sebe).
Na omak je pratelný papír hladký a překvapivě pevný. Zároveň je ale také lehoučký jako ….no jako papír. Není sice nepromokavý, ale je voděodolný v tom smyslu, že se vody nebojí a není pro něj žádný problém zmoknout nebo strávit dvě hodinky v pračce. Kontakt s vodou ho změkčí, učiní tvárnějším a dodá mu pomuchlaný „kožený“ vzhled. Pevnost a základní vlastnosti ale zůstávají zachovány po mnoho vyprání.
Ačkoliv se mu občas říká leather paper, je to přeci jen více papír než kůže. Tak odolný jako kůže není. Potřebuje trochu ohleduplnější zacházení...zejm. co do zátěže - není vhodný k nošení dvacetikilových nákupů ani k nacpávání k prasknutí. Bežné pochůzky s menšími náklady ale zvládá s přehledem, Doporučované max. zatížení výrobků z pratelného papíru je cca 4 kg.
Skvělý je na obaly na knihy a sešity, na pouzdra, penály, peněženky, ale elegantně poslouží i na menší tašky,kabelky a batohy. Dá se na něj kreslit a malovat, dá se barvit, potisknout, šít, děrovat i lepit. Je to velmi kreativní materiál, který nabízí spoustu možností nám výrobcům, ale i Vám. Pokud chcete, můžete si své výrobky sami dotvořit a vyrobit tak naprosté a velmi osobní originály….
ÚDRŽBA
Už z názvu materiálu je zřejmé, že výrobky z něj se dají bez problémů prát. Prát doporučuji v ruce nebo v automatické pračce na šetrný program na 30 stupňů. Pratelný papír nesnese aviváž. Ideální je pro něj běžný prací prášek či jádrové mýdlo.Když Vám výrobek zmokne, chová s obdobně, jako látka, tedy zase bez obtíží uschne. Jen sušení v sušičce, na topení či jiném přímém zdroji tepla mu nesvědčí. Nejlepší je ho nechat vyschnout za pokojové teploty.