Ručně paličkovaná krajka je mým koníčkem již od dětství. Jelikož tvořím pouze několik kilometrů vzdáleném místě od krajkou proslulého města Vamberk, mám po ruce veškeré zázemí praktickými radami a novinkami počínaje, výstavami a trhy konče. Několik let jsem také pracovala pro firmu Vamberecká krajka, kde jsem nasbírala bohaté zkušenosti.
Paličkovaná krajka se podle archivních zmínek objevila na našem území v polovině 17. století v souvislosti se jménem belgické šlechtičny Magdaleny Grambové, která se až jako vdova po správci potštejnského panství Kašparu Grambovi usadila v městečku Vamberk a pod Orlickými horami tak začala šířit paličkování a krajkářství.
Krajka již od svých počátků nacházela uplatnění při ozdobě oděvů, jako doplněk interiérů šlechtických sídel, později pak našla cestu i k prostým lidem. Vzniká křížením a uvazováním volných nití navinutých na dřevěnných paličkách podle předem navrženého vzoru, který je připevněn na podušce neboli herduli. Materiálem pro výrobu krajek je nejčastěji bavlna či hedvábí, ale i zlaté a stříbrné nitě.
Tradici paličkování se snaží udržovat místní ženy a toto cenné umění si předávají z generace na generaci.