Tento blog je pokračováním zápisků z mé návštěvy Kodaně a Malmo v květnu roku 2019. V první části jsem se věnoval atmosféře obou měst a architektuře. Tento díl je věnovaný výtvarnému umění a designu, což jsou dvě zásadní veličiny, kvůli kterým se vydávám na své poznávací cesty. Rozšířit si obzory a uvědomit si kulturní sílu a kořeny civilizace, které jsem součástí, to je účelem.

 

Žádostiv uvidět co nejvíc ze severského výtvarného umění a designu, a vědom si zároveň, že všechno za pouhých pět dnů vidět nestihnu, naplánoval jsem si návštěvy několika zásadních galerií a muzeí.

 

SMK  -  STATEN MUSEUM FOR KUNST

Hned první den jsem vyrazil do Dánské národní galerie (Statens Museum for Kunst - SMK) za největší sbírkou moderního umění v Kodani. 

                                                           Příchozí vítá série kovového ohýbaného nábytku utopená ve fontáně před budovou.

                                                      Vstupní hala a zadní trakt muzea, tvořený moderní přístavbou propojenou s původní stavbou proskleným atriem, jež plní funkci lapidária. Denní světlo modelaci objektů rozhodně prospívá.

Sbírky opravdu stojí za zhlédnutí. Nechybí zde originály od Pabla Picassa, Georgese Braqua, André Deraina nebo Henri Matisse, včetně jeho slavného a často publikovaného portrétu paní Matissové, se zeleným pruhem stínu na nose. Teprve když stojíte před tímto dílem a máte možnost prohlížet si každý tah štětcem, pochopíte naplno jeho výjimečnost a mistrovské provedení. Věděl jsem z publikací, že se jedná o jeden ze zásadních obrazů Fauvismu, ale něco jiného je prohlížet si reprodukci o velikosti několika centimetrů v publikaci moderního umění, a jiná věc je mít možnost zkoumat ten obraz v originále. A teď nemám na mysli jen paní Matissovou, podobné platí pro Picassova díla, potažmo pro všechny obrazy, zkrátka: "Lidi, choďte do galerií koukat na originály a obklopujte se jimi, i když nemáte zrovna na to, abyste si domů koupili Matisse. Je to vážně obohacující:-)" 

                                                                  Pablo Picasso, André Derain, Georges Braque, Henri Matiss

Kromě děl nejvýznamnějších světových malířů najdete v tomto muzeu samozřejmě to nejlepší ze skandinávské výtvarné scény, a jelikož na ní nejsem odborník, napíšu vám jen pár jmen umělců, jejichž díla mě zaujala nejvíc : Per Kirkeby, Richard Mortensen, Niels Lergaard, Niels Larsen Stevns

                                                                                                              Niels Lergaard

                                                                                                                    Per Kirkeby

                                                                                               Per Kirkeby                                             Richard Mortensen

                                                                                                                     Niels Larsen Stevns

A co mě ještě velmi zaujalo, bylo oddělení dánského umění 18. a 19. století, kde jsem zaznamenal jeden podstatný rozdíl oproti dílům tuzemským ze stejné doby. Ať už se jednalo o motivy krajinné nebo portréty panovníků, byly vždy vyvedeny ve svěžích pastelových barvách, dá se říct, že barvami hýřily, a také se tak strašně neleskly. Nevím, jestli je to samotným způsobem malby, nebo způsobem restaurování. Nebo zkrátka jiná škola, jiné vlivy? V našich končinách jsme zvyklí, že výtvarná díla z období baroka a romantismu byla obvykle vyvedena v šerosvitu nebo s dramatickou barevností jako kdyby při bouřce, a seveřané to mají jinak. Bohužel jsem z toho úžasu zapomněl mačkat spoušť:-)

 

DESIGNMUSEUM DANMARK 

Druhým navštíveným muzeem bylo Kodaňské museum designu DESIGNMUSEUM DANMARK, do kterého jsem se, coby milovník severského designu obzvlášť těšil. A nezklamalo mě.

Uvidíte tady celou řadu ikonických předmětů od užitného designu po nábytek nejen od dánských návrhářů. Najdete tu slavná křesla Egg, Swan a Drop od Arne Jacobsena, Bubble a Ball od Eero Arnio, feministické Big Mama Gaetana Pesceho, nebo kovové ohýbané Wassily Marcela Breuera v expozici věnované stému výročí Bauhausu. Největší expozici představuje fakt parádní přehlídka židlí „The Danish Chair“, kde s každým exponátem (a že jich tu je) je právem zacházeno jako s drahokamem. 

                                                                                              Arne Jacobsen - Egg, Swan, Drop

                                                                       Henning Koppel - ty úžasné tvary... a to jsou přitom 50.léta...

 

                                                                                                    Expozice "The Danish Chair"

 

MODERNA MUSEET MALMO

Při návštěvě Malmo jsem měl dvakrát velké štěstí. Poprvé proto, že ve zdejším Muzeu moderního umění zrovna probíhala velká výstava Andyho Warhola, a podruhé proto, že po mně nechtěli ani korunu vstupného. Tady je umění prostě zadarmo! 

  

Warholovy Pop-Artové sítotisky známe všichni. Marylin Monroe, plechovka od fazolí Campbell´s a mnoho dalších. Ale jak jsem již psal v případě Matisse, teprve když vidíte originál, dojde vám, v čem jsou ta díla výjimečná. Teprve na originále vidíte ty jemné nuance soutisku barev a třeba taky to, že Marylin ve všech těch barevných variantách je vlastně malovaná řídkou barvou a širokým štětcem, možná špachtlí (velké barevné plochy vlasů, obličeje i pozadí), a pouze kontura určující konečnou podobu je nakonec natisknutá přes síto. Vždycky jsem si říkal, že musel Andy vyplýtvat tolik barvy a úsilí na neustálé vymývání sít, a ono ne! Konečně mám jasno a hned se mi lépe spí:-)

  

Za zmínku stojí také sbírka Warholových návrhů přebalů LP desek, úžasná kravská tapeta či příběh krabice na mycí houbičky zn. Brillo. 

                                                                                                        Návrhy obalů na LP desky.

                                                                    Brillo box                                                            Kráva na tapetě...

Kromě výstavy Andyho Warhola probíhaly v Moderna Museet ještě další dvě velké výstavy současných švédských výtvarníků. Sochaře JOHANA ROINGA a textilní výtvarnice MAJLIS AGBECK. Roing vyřezává své dřevěné objekty motorovou pilou. Jeho sochy jsou velmi surové, ale materiálově odlehčené do na pohled křehkých skořepin s geometrickou trojrozměrnou strukturou. Majlis Agbeck si představuji jako éterickou bytost, neboť přesně tak na mě působily její ručně vyšívané abstraktní světy podivných tvorů, zvířat či buněčných struktur jakoby levitujících, nevázaných k sobě žádnou gravitací, jen místy tenkými vlásečnicemi protkaných nitek.

                                                                                                                     Johan Roing

                                                                                                               Majlis Agbeck

 

MALMO CASTLE 

V Malmo je ještě další muzeum, které stojí za návštěvu. Nachází se v budově staré vodní pevnosti a na mapě ho najdete jako Malmo Castle.

 

Tady najdete krom jiného expozici humanitární organizace Červeného kříže, a příběh záchrany vězňů z koncentračních táborů na konci druhé světové války, kdy ze Švédska vyjížděly kolony bílých sanitních autobusů svážet oběti z německých táborů do nemocnic a poskytovali jim první nezbytnou pomoc pro přežití.

Možná si říkáte, proč takovou vážnou věc motám mezi umění a design. Ale ono to má něco společného, obrovské úsilí člověka dosáhnout svého cíle a udělat svět lepší.

A někde jsem četl, že umění zachraňuje životy...

---------------

Tomuto Blogu předchází díl věnovaný Atmosféře a architektuře Kodaně a Malmo.

Další díl mého Dánsko-Śvédského putování věnuji galerii moderního umění LOUISIANA.

---------------

Pozn.: všechny použité fotografie jsou z mého vlastního archivu